Praha 21. března 2023 (PROTEXT) - Je to pouze necelý měsíc, kdy i v České republice skončila tradiční osvětová akce s názvem "Suchej únor". Jedná se o známou kampaň pořádanou stejnojmennou organizací, která podporuje pozitivní osobní zkušenost s měsíční abstinencí od alkoholu. Pro někoho zdánlivě nevýznamný trend pořádání této akce však má svou podstatu. Podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti u nás žije více než milion Čechů za hranou rizikového pití. V roce 2022 tento počet činil "pouze" 900 tisíc lidí.
Skutečnost, že se v České republice dá hovořit o rizikové konzumaci alkoholu nepřímo potvrzuje i další fakt. Zájem o alkoholické nápoje u zmíněné akce v průběhu února v obchodech zpravidla výrazněji neklesl. V letošním roce poptávka po alkoholu u některých prodejců naopak mírně vzrostla. Toto zjištění vyplynulo z informací obchodů s potravinami, které oslovila Česká tisková kancelář. Každý rok se konzumace pohybuje na cca 14-15 litrech čistého alkoholu na jednu osobu. Poměr mezi muži a ženami činí 4:1. Ve výsledku tak český muž během roku vypije přibližně 24 litrů čistého alkoholu.
Vydržet bez alkoholu pouze jeden měsíc je pro někoho snadná záležitost, pro druhého doslova nadlidský výkon, a to obzvláště pokud je alkohol součástí jeho každodenní rutiny. "Je všeobecně známo, že nadměrné požívání alkoholu vaše starosti zažene pouze dočasně, přičemž na něm může vzniknout závislost i v době, kdy vaše starosti již dávno pominuly," uvádí psychiatrička MUDr. Ftáčnik z Polikliniky IPP a pokračuje: "Pro mnohé lidi je opravdu obtížné se v dané situaci skleničky s alkoholem vzdát. Pokud ale chtějí pít například z nudy, doporučuji chopit se knížky, uchýlit se ke sportu či jiné aktivitě, která mysl zaměstná a ke všemu je ještě zdraví prospěšná. V případě, že se takovému člověku tuto činnost podaří zachovat po určitou dobu, zjistí, že alkohol k zahnání nudy víceméně nepotřebuje." Právě dlouhé chvíle a třeba i deprese se u Čechů začaly ve větší míře objevovat zejména v době pandemie. Drtivá většina volnočasových aktivit během tohoto období byla značně omezena či dokonce striktně zakázána, a tak se stávalo, že se lidé začali uchylovat k alkoholu. V tomto okamžiku nakonec nebylo důležité, zda to bylo z důvodu stresu či osamělosti a prázdnoty.
Právě v době pandemie C-19 se zvýšil počet českých žen, jež propadly alkoholu. Jednalo se zejména o samoživitelky, na které covidové restrikce dopadly nejvíce. Spousta z nich se dostala i do existenčních a těžko řešitelných situací a hledala útěchu v alkoholu.
"Z pracovněprávního hlediska je také nutné kontrolovat alkoholické či nealkoholické závislosti i na pracovišti, např. alkoholtesterem nebo kontrolou moči. V případě duševních poruch nebo poruch chování, včetně nervových slabostí, jsou potřeba kontroly také. U zaměstnanců léčených u psychiatra, je nutné zajistit, aby neohrožovali sebe ani své kolegy a byli schopni vykonávat svou pracovní náplň," zakončuje Ftáčnik.
Poselstvím akce Suchej únor je však zejména záměr, aby nakonec nešlo jen o jednoměsíční záležitost, ale aby se ze zdravě přiměřené konzumace alkoholu stal váš nový životní styl.
Kontakt pro média:
Martin Moc
CEO PR Moc & PR Consultant
e-mail: moc@prmoc.net