Praha 19. října 2021 (PROTEXT) - Do Prahy v týdnu 23. - 26. října 2021 přijíždí významná delegace složená ze tří tchajwanských ministrů, jejich náměstků a zhruba padesáti předních podnikatelů. Jde o největší obchodní návštěvu v ČR v historii obou zemí.
Tchajwanská podnikatelská delegace je vedená ministrem Národní rozvojové rady Ming-hsin Kungem (Ming-hsin Kung) a ministrem pro vědu a technologie Tsung-tsong Wuem (Tsung-tsong Wu). Skupina navštíví Českou republiku po Slovensku a před Litvou. 27. října následuje i návštěva tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wua (Joseph Wu).
Tchajwanské společnosti přijíždí do ČR hledat příležitosti pro spolupráci v oblasti ICT, zelených technologií, internetu věcí (loT), kybernetické bezpečnosti, zdravotnictví, chytrých měst (smart cities), turismu, bankovnictví či elektrických vozidel.
"Tchaj-wan patří mezi nejkonkurenceschopnější a nejinovativnější ekonomiky světa. Po loňské návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila máme na Tchaj-wanu velkou podporu. A otevírá se nám tak jedinečná příležitost k navázání spolupráce v oborech, ve kterých Tchaj-wan hraje celosvětově prim," říká Pavel Diviš, předseda Česko-tchajwanské obchodní komory.
"Česká republika představuje díky své strategické poloze v centru Evropy a vzdělaným lidem rovnocenného partnera, který nejen precizně zvládá výrobu, ale také přichází s vlastními nápady a přístupy, které obstojí i v ostré mezinárodní konkurenci," dodává Diviš.
Skupina je složena z šedesáti šesti zástupců státní správy a prominentních tchajwanských společností a výzkumných institutů, jako je např. Výzkumný institut pro průmyslové technologie (ITRI), Národní vesmírná organizace nebo Rozvojová agentura Asia Silicon Valley. Mezi firmy, které se v ČR chtějí prezentovat, je např. SEMI / Asociace výrobců čipů.
"S rostoucím napětím mezi ČLR a Tchaj-wanem a celkovou změnou geopolitické situace se teď tchajwanské společnosti snaží výrobu v sektoru vyspělých technologií, zvláště strategických odvětví jako polovodiče, relokovat, a to do bezpečnějších třetích zemí. Tento proces zahájila na Tchaj-wanu tzv. ‘nová jižní politika’. V globálním měřítku se pro něj vžil termín restrukturalizace nebo diverzifikace dodavatelských řetězců. Ze strategického přesunu výroby tchajwanských podniků zatím těžila v rámci ‘nové jižní politiky’ hlavně jihovýchodní Asie a další země jako Indie nebo Mexiko. Není ovšem důvodu, proč by se do něj nemohla zapojit také střední a východní Evropa, a konkrétně Česká republika. Tchajwanské investice do progresivních odvětví tu mají tradici; např. společnost Foxconn působí v ČR úspěšně již dobrá dvě desetiletí," komentuje situaci sinolog a ředitel projektu Sinopsis Martin Hála.
V rámci návštěvy se také uskuteční 5. Česko - tchajwanské bilaterální ekonomické konzultace na úrovni náměstků. Českou stranu bude zastupovat náměstkyně Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Martina Tauberová. Tchajwanské zastoupení povede náměstek Ministerstva pro ekonomické záležitosti Chern-Chyi Chen.
Program tchajwanské delegace zahrnuje setkání v Senátu ČR, jednání se zástupci CzechInvestu, CzechTrade, Svazu průmyslu a dopravy a Česko-taiwanské obchodní komory či bilaterální schůzky v rámci zaměření jednotlivých podnikatelských skupin (ICT, loT - výroba čipů, bankovnictví, turismu, smart-cities, elektronická vozidla etc).
Pavel Diviš z Česko-tchajwanské obchodní komory hovoří o tom, že byl zahájen nový typ byznysové diplomacie: tzv. technologická diplomacie, která je přístupná celé české ekonomice bez rozdílu (oborů, velikosti, zájmů a kontaktů) a cílí na segment malých a středních podniků.
Zástupci tchajwanských společností se sejdou se svými českými protějšky 25. 10. 2021 od 09:00 v hotelu Alcron k individuálním jednáním o možné spolupráci. Informace a registrace - www.taiwanbiz.cz
V pondělí 25. 10. odpoledne pak ministr Národní rozvojové rady Ming-hsin Kung pronese na půdě Karlovy univerzity přednášku na téma ekonomická role Tchaj-wanu v post-covidovém světě.
Velvyslanec a vedoucí Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře (TECO) Liang Ruey Ke vysvětluje: "Díky loňské návštěvě delegace vedené prezidentem Senátu Milošem Vystrčilem a také velkorysému českému daru vakcín proti covidu cítí Tchaj-wan s ČR solidaritu a vzájemnou podporu. Naše delegace proto přijíždí do Čech v době, kdy všichni musíme překonávat obtíže, které pandemie způsobila. Spolupráce v oblasti high-tech dodavatelských řetězců a v oblastech digitalizace, inovace a start-upů může oběma zemím významně pomoci."
Registrace pro české podnikatele se zájmem o účast na tchajwansko-českém obchodním setkání (25. 10. 2021 od 09:00 v hotelu Alcron) na: www.taiwanbiz.cz