Praha 15. prosince 2021 (PROTEXT) - Redaktoři portálu Arecenze.cz se v říjnu zaměřili na bezdrátové myši. Důkladnému testování podrobili 15 modelů, mezi nimiž nechyběla typicky kancelářská, ale ani herní či vertikální zařízení. Každý model ohodnotili na základě desítek parametrů v pěti kategoriích podle účelu využití. Test prokázal, že ani ty nejdražší modely nejsou ideální variantou pro každého.
Pocit při držení, kvalita materiálů či plynulost pohybu po stole. To jsou některé z testovaných parametrů, o kterých se z manuálu výrobce nic nedočtete. Redakce webu Arecenze.cz se mimo hodnot dodaných výrobcem zaměřila právě i na uživatelský komfort. Myši byly hodnoceny v 5 kategoriích. “Zařízení jsme hodnotili v kategoriích pro kancelářské využití, profesionály, hráče FPS a MMO titulů, ale také cestování. V každé z nich exceloval jiný model,” vysvětluje Jakub Gulec, autor testu.
Výsledné hodnocení je zajímavé už jen tím, že žádný z modelů není vhodný pro každého, i když se k univerzalitě nejdražší zařízení blíží. “Žádná myš není ideální pro všechny uživatele. Dává to však smysl, jednotlivé kategorie si v optimálních požadavcích rozporují,” komentuje výsledky testu Jakub Havelka, zakladatel a provozovatel webu. Například lepší ergonomie totiž zpravidla znamená větší rozměry a ty třeba při cestování nikdo neocení.
Rozdíly mezi testovanými modely ne vždy odpovídají cenové hladině. Mezi nevýhody levných modelů běžně patří horší kvalita použitých materiálů, špatná ergonomie a napájení tužkovými bateriemi. V nižších cenových hladinách většinou chybí také možnost připojení přes Bluetooth. Že ani vysoké pořizovací náklady nejsou zárukou kvality dokazuje například model Microsoft Arc Mouse. Ten si kromě skladnosti vedl špatně ve všech kategoriích.
Zajímavé je, že dražší herní myši poslouží při kancelářské práci zpravidla velmi dobře. Naproti tomu kancelářské modely jsou vhodné opravdu zejména do kanceláře. Univerzalitu herních zařízení prokazuje model Razer Naga Pro. Vyměnitelné bočnice poskytující až 20 programovatelných tlačítek jsou vhodné nejen pro hráče, ale i profesionály. Ergonomické tvarování a připojení přes Bluetooth zase pomohou v kanceláři.
I když by se na první pohled mohlo zdát provedení s integrovanou baterií jako zcela ideální, opak může být pravdou. Kancelářské myši mají totiž opravdu nízkou spotřebu a tužková baterie může vydržet déle než rok. Naopak herně laděný model A4Tech Bloody RT7A Terminator má baterii integrovanou a jeho spotřeba je tak vysoká, že myš hráči dobíjejí několikrát týdně. Takové zařízení lze jen těžko označit za bezdrátové.
Testované modely včetně jejich hodnocení v dílčích kategoriích najdete na webových stránkách portálu. Součástí stránky je také podrobný nákupní rádce Jak vybrat bezdrátovou myš.
.