Světlo nejen posvítí při práci, ale také dodá atmosféru a dokáže i z obyčejného interiéru vytvořit zajímavý prostor. Poradíme vám, na co při výběru nezapomenout a jaké typy svítidel se kam hodí.
Jak velké svítidlo vlastně zvolit?
O velikosti svítidla a také o jeho intenzitě rozhoduje především rozlehlost místnosti. Logicky čím větší prostor, tím je potřeba více světla, ale pozor neplatí to zcela. Hodně závisí na typu pokoje, respektive činnosti, která se tam bude dělat. Pro psaní, čtení a další drobné práce je vyžadováno více světla (cca 300 až 500 lx na m²) než třeba pro běžné procházení místností (cca 100 lx na m²). Velikost svítidla také ovlivňuje výška stropu, barva výmalby, obkladů a nábytku. Tmavší interiéry musí být více nasvětleny.
Svítidlo se žárovkou, nebo s integrovaným LED zdrojem?
Nedá se jednoznačně napsat, která varianta by byla lepší. U svítidel s vyměnitelnou žárovkou je sice výhoda, že se dá svítidlo rychle a jednoduše opravit, ale LED svítidla jsou dnes již málo poruchová, takže z toho nemusíte mít strach. Čím dál více lidí tedy volí LED svítidla s integrovaným zdrojem, která bývají i designově propracovanější. U výběru zdroje si kromě jeho intenzity pohlídejte barevnou teplotu, která se uvádí v kelvinech (K).
Rozlišují se tři základní barvy bílého světla:
- Teplá bílá barva(cca 1700 K až 3500 K) má světlo mírně nažloutlé, je podobné světlu od dřívějších vláknových žárovek. Navozuje pocity odpočinku, a tak se hodí do ložnice či obývacího pokoje.
- Neutrální bílá barva (cca 3800 K až 5200 K) stimuluje k činnosti, podobá se světlu od slunce. Hodí se pro osvětlení kuchyně, dětského pokoje, pracovny, koupelny, garáže a dalších pracovních prostor.
- Denní bílá barva(cca 5300 K až 6500 K) je hodně jasná, se zvyšující se hodnotou kelvinů až do modra. V českých domácnostech se příliš neužívá, je spíše preferována v jižních zemích, kde je méně oblačnosti než v našich geografických podmínkách.
Do místností, kde plánujete pracovat i relaxovat, jsou nejlepší svítidla, u nichž můžete barvu světla přepínat. Například k osvětlení kuchyňské linky lze doporučit CCT LED pásky, které právě toto přepínání teploty umožňují.
Co vybrat do kuchyně a obývacího pokoje?
U většiny bytů je kuchyně s obývákem propojená, a tak je nejlepší, když osvětlení k sobě ladí. Svítidla EGLO, která vyrábí rakouská společnost již od roku 1969, jsou proto zařazena do různých kolekcí a ve stejném designu najdete například lustr a nástěnné světlo.
Doporučujeme prostor „obývákokuchyně“ rozdělit do více zón. K osvětlení kuchyňské linky jsou nejvhodnější LED pásky, nad jídelní stůl se hodí lustr a do obývacího pokoje je kromě stropního světla vhodná stojací lampa. Velmi efektně také vypadá nepřímé osvětlení v sádrokartonových podhledech a to buď pomocí bodových světel nebo LED pásků.
Jaké světlo do koupelny, na wc a do chodby?
Pokud máte nižší stropy (cca 2, 5 m), jsou nejpraktičtější vestavná svítidla, která nevyčnívají, a prostor tak vypadá opticky větší. Krásně nakombinovat jdou také přisazená svítidla OSMONT od českého výrobce, který se specializuje na stropní osvětlení. Minimalistická bílá světla jsou v nabídce v různých rozměrech a příkonech.
V koupelně je určitě dobré mít také osvětlení u zrcadla a velmi pěkně vypadá nika u vany osvětlená LED páskem.
Co zvolit do pracovny a dětského pokoje?
Kromě výkonného stropního osvětlení je potřeba pořídit stolní lampu, která má flexibilní rameno. Ideální varianta je se dvěma rameny. V dětském pokoji je ještě důležité osvětlení u postele. Opět to může být lampa s flexibilním ramenem, nebo když třeba v malém pokoji není místo na noční stolek, je vhodnou alternativou nástěnná lampička.