Praha 2. června 2024 (PROTEXT) - Uzákonění eutanazie, tedy ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost, podporují tři čtvrtiny obyvatel Česka, což je největší podíl od roku 2007. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Od roku 2007 se zvýšila podpora uzákonění eutanázie ze 66 na 73 procent.
K výsledkům CVVM uvedl právník Milan Hamerský, předseda Spolku pro uzákonění eutanazie: „Těší mne výrazný nárůst podpory veřejnosti pro uzákonění eutanazie. Lidé mají možnost tlačit na politiky, aby již konečně eutanázii uzákonili. Díky pokračující společenské diskusi, předloženým návrhům zákona, ústavní stížnosti a podpoře prezidenta očekáváme, že se podpora brzy přiblíží k 80 procentům,“ komentuje situaci Milan Hamerský. Pro uzákonění eutanázie existuje e-petice, aktivisté sbírající podpisy i v ulicích získali ke dnešnímu dni přes 7650 podpisů.
Prezident chce rozhodovat o konci svého života
(video, prezident Petr Pavel 6.3.2024 : https://www.youtube.com/watch?v=AYGWNdpV4Xk&t=22s)
Proti návrhům na uzákonění důstojné smrti opakovaně vystupují především konzervativní politici z KDU-ČSL spolu s SPD. Výjimkou je jasný postoj prezidenta republiky, který je rozhodně pro. V České republice byly od roku 2007 předloženy návrhy zákona legalizujícího eutanázii čtyřikrát a vždy se na nich podílel právník Milan Hamerský. Žádost o eutanázii podává vždy svéprávná osoba písemně. Posuzuje ji ošetřující lékař a druhý nezávislý lékař. Žádost je možné nejen kdykoli odvolat, ale provedení eutanázie také odložit. Spolek aktivně podpořil podání invalidního důchodce Petra Bartheldiho z Pardubic k Ústavnímu soudu, aby ten rozhodl o právu na eutanázii podle Listiny základních práv a svobod.
Právník Hamerský již 17 let prosazuje eutanázii
(video, Milan Hamerský v ČRo 13.5.2024 https://www.youtube.com/watch?v=a83HWWYYI3w )
Předseda spolku Milan Hamerský přijal nabídku vést jako nestraník kandidátku HLAS pro eutanázii v evropských volbách konaných 7. a 8. června 2024. Hnutí Hlas založil v roce 2019 první eurokomisař Pavel Telička. "Tvrdíme, že eutanázie je lidské právo, které by mělo být dostupné každému trpícímu v České republice i celé Evropské unii,“ říká právník Milan Hamerský. Dále dodává, „proč bychom měli mít 'druhou kvalitu' lidských práv než občané vyspělých států? Proč své domácí mazlíčky trpět nenecháme a lidi ano? Proč ženy mohou rozhodovat o potratu, ale o konci svého života ne? Proč si mohou eutanázii zaplatit v zahraničí pouze bohatí? Chápu volby jako referendum o eutanázii.“
Šance na úspěch aktivisty Hamerského není malá, podle průzkumu pro Českou televizi narostla podpora pro Hlas pro eutanázii již na 4,5 procenta.
Eutanázie ve světě a v Česku
Eutanázie je uzákoněna v Evropě v Nizozemsku a Belgii (od roku 2002), Lucembursku (2009), Španělsku a Portugalsku (2023). Eutanázii mají schválenu na Novém Zélandu a v Kolumbii. Asistovanou sebevraždu dále povolují Švýcarsko (také pro cizince za úplatu), Rakousko, Švédsko a několik států USA. Německý soud uložil politikům uzákonit povolení eutanázie. Ve Francii se zákon aktuálně projednává.
„Zájem o eutanázii narůstá. Nizozemsko a Belgie se blíží 5 procentům ze všech úmrtí. To je 10 tisíc lidí, kteří ročně podstupují eutanázii jen v těchto dvou monarchiích,“ dodává Hamerský.
Čeští zájemci o eutanázii se prozatím obracejí na Švýcarsko. Tam je nutné stát se členem jejich sdružení za cca 7 tisíc korun. Pokud švýcarský lékař uzná důvody z lékařských zpráv, je možné asistovanou sebevraždu provést po uhrazení zhruba 300 tisíc korun. Celý proces trvá minimálně čtyři měsíce. Rodina musí řešit nakládání s ostatky. Doprovod sebevraha se přitom vystavuje riziku trestního stíhání, podle trestního zákoníku mu za pomoc se sebevraždou hrozí odnětí svobody až na tři roky.
Kontakt:
Milan Hamerský
ČTK Connect ke zprávě vydává přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.