Praha 22. července 2024 (PROTEXT) - V Česku dlouhodobě chybí peníze na řešení problematiky závislostí. Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) proto připomíná vládě, aby při projednávání státního rozpočtu na příští rok nezapomněla na slíbené potřebné financování adiktologických služeb, které odborníci vypočítali na 1 miliardu korun.
„Vláda toto navýšení na svých koaličních jednáních projednává už takřka rok. Nyní se rozhodne, zda k posílení prevence skutečně dojde, a bude tak možné věnovat dostatečnou pozornost stále narůstajícím digitálním závislostem a zhoršování duševního zdraví u dětí, zda bude možné vytvářet specializovaná centra pro oběti domácího a sexuálního násilí pod vlivem alkoholu a mnoho dalšího,“ vysvětluje Pavel Zbožínek ze Think tanku racionální politiky závislostí, který na nedostatek financí opakovaně upozorňuje.
Počty uživatelů nelegálních návykových látek a nelátkových závislostí se navíc rok od roku zvyšují. Zatímco závislých uživatelů tvrdých drog máme v ČR přibližně 45.000, v případě alkoholu jde o téměř 600.000 denních uživatelů zdraví škodlivého množství a u tabáku odhady hovoří o 2 miliónech denních kuřáků.
„U alkoholu čelíme epidemii a nemáme prostředky, kterými se jí můžeme bránit. Velmi ohroženou skupinou jsou děti a dospívající mládež. Z našich dat vyplývá, že opakovanou zkušenost s alkoholem má už na základní škole 24 % 11letých a 44 % 13letých dětí. U 15letých je to dokonce 73 %. Pokud nebudeme mít k dispozici potřebné finanční prostředky, budou se problémy dále prohlubovat,” říká Helena Gherasim, předsedkyně Asociace poskytovatelů adiktologických služeb a dodává: „Věříme, že vláda splní, co si stanovila a podpoří priority, které si sama vytyčila v programovém prohlášení.“
Kontakt:
Mgr. et Mgr. Helena Gherasim
Předsedkyně Rady Asociace
APAS - Asociace poskytovatelů adiktologických služeb
e-mail: gherasim@asociace.org
Zdroj: Narrative Media