Praha 1. prosince 2022 (PROTEXT) - Zátiší s černou kytarou z roku 1932, jeden z nejhezčích obrazů z období 30. let od Emila Filly, nabídne 8. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek. Dílo se bude vyvolávat za 6,5 milionu korun. Aukce nabídne i vynikající obraz V éteru naivisty Libora Vojkůvky, dílo z rané tvorby Antonína Slavíčka, Kytici Václava Špály i objekt Jablko Jiřího Koláře. Mezi díly nechybí ani kubistické servisy na čaj a kávu Pavla Janáka, starožitný nábytek, sochy a plastiky. K zajímavostem patří prodej kreseb Josefa Lady, Jiřího Trnky a Václava Špály z pozoruhodného almanachu staropražského vinárníka Karla Nováka: v jeho podniku u Týnského chrámu se počátkem 40. let scházeli malíři i básníci. Ti majiteli podniku věnovali svá rozverně pojatá díla s tematikou vína a vinařství.
Aukce nabídne celkem 230 položek, jejich celková vyvolávací cena dosahuje 15 milionů korun. Předaukční výstava, při níž si lze vedle dražených děl prohlédnout i jednu z nejkrásnějších vil v Praze, trvá od 28. listopadu do 7. prosince.
Zátiší s černou kytarou (1932) Emila Filly pochází z významných pražských sbírek: vlastnil nejdřív Jaroslav Borovička, a koncem 20. století se dostala do sbírky sochařů Wagnerů. Vyvolávací cena 6,5 milionů korun má podle Tomáše Hejtmánka, majitele aukční síně, potenciál k růstu. "Zátiší s černou kytarou navazuje na Fillovo bílé období a je inspirováno Picassem, Fillovým celoživotním a největším vzorem. Filla tu použil i písky a pasty, takže zátiší je pastózní a působí svěžím a živým dojmem. Jde o jeden z nejhezčích autorových obrazů ze 30. let," říká Tomáš Hejtmánek.
Od Špály až po Vojkůvku
Doba 19. století je zastoupena obrazy Josefa Navrátila, Augusta Bedřicha Piepenhagena, tři díla z rodiny Mánesů a početně zastoupený soubor Mařákových žáků. Patří sem raná díla Františka Kavána, Antonína Slavíčka (od 600.000 korun), i rozmarná Pařížanka (před rokem 1900) Aloise Kalvody, který se později proslavil jako krajinář (od 180.000 korun).
Z umělců 20. století zaujme například Kytice (1935) Václava Špály (od 800.000 korun) a Jiří Trnka s obrazem Baletní scéna (1945): poetický výjev z autorovy volné tvorby licitátor nabídne od 350.000 korun. Ukázkou rané tvorby Oty Janečka je Rybník (1952) vyvolávaný od 300.000 korun. Velkoformátové plátno V éteru (2014) naivistického malíře Libora Vojkůvky - fantaskní zátiší s chameleonem, plchem, hadem, hmyzem a dalšími tvory - se bude dražit od 650.000 korun.
Široký výběr nabízí aukce v oblasti kreseb a grafik. K draženým autorům patří například Alfons Mucha, František Kupka, Josef Váchal, Václav Zykmund, Toyen, Albín Brunovský či Václav Boštík.
"Bonbónkem bude licitace o rozverné kresby Josefa Lady, Jiřího Trnky a Václava Špály, které autoři věnovali staropražskému vinárníkovi Karlu Novákovi. Jeho podnik u Týnského chrámu navštěvovali ve 40. letech minulého století věhlasní malíři i básnící. Kromě zmíněných pánů sem chodil i Cyril Bouda, Alena Ladová, Jaroslav Seifert a Vítězslav Nezval. Říkali si Troníčci a majiteli vinárny přispěli do almanachu rozmanitými díly inspirovanými vínem. Tři nejpovedenější teď v aukci nabídneme," říká Hejtmánek.
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.