Stropní světlo je základ
Stropní svítidlo je nejčastějším zdrojem světla ve většině místností, je totiž všestranné a nabídka široká. Každý si tak najde to své. Navíc se klasická stropní svítidla dají použít i v malých místnostech včetně koupelen, chodeb a šaten.
Z jakých stropních světel můžete vybírat?
- Odsazená světla, která nejsou nainstalovaná přímo na stropě, ale dělí je od nich držák nebo jiné uchycení.
- Přisazená svítidla nainstalovaná bez dosazení v úrovni stropu.
- Bodovky, které můžete nastavit dle svých potřeb.
- Zapuštěné bodové osvětlení, které se instaluje přímo do stropu.
Jak vybrat to pravé stropní svítidlo?
Stropní světlo hraje v interiéru důležitou roli. Poskytuje dostatek světla a tvoří tu pravou atmosféru domova. Musí být ale dobře zvolené. Jak na to?
Krok první: Do jaké místnosti světlo vybíráte?
Jiné světlo si pořídíte na chodbu, jiné do obýváku, šatny nebo koupelny. Každý tento prostor vyžaduje něco maličko jiného.
Víte, že třeba světla do koupelny musí být chráněno před vniknutím vody? Ochrana proti vniknutí vody a jiných částic bývá označena písmeny IP a čísly, do koupelny je vhodné minimálně IP44.
Krok druhý: Jaké máte doma stropy?
I na tom záleží. Do menších místností nebo místností s nízkými stropy jsou vhodnější přisazené lustry nebo přisazená stropní svítidla, která nezabírají tolik místa, na druhou stranu místnosti poskytnou dostatek rozptýleného světla a taky ji opticky zvětší.
Do velké místnosti s vysokým stropem jsou zase vhodnější klasické lustry instalované uprostřed místnosti, kde se budou krásně vyjímat.
Krok třetí: Velikost
Velikost svítidla vybírejte tak, aby světlo podtrhlo celkový dojem z místnosti a nijak nerušilo. V potaz je třeba vzít i rozložení pokoje a dekorace, které se v něm nachází.
Krok čtvrtý: Dobře zvolte barvu a intenzitu světla
Potřebujete intenzivní osvětlení na práci, při které se potřebujete soustředit, nebo hledáte světlo, které navodí tu správnou pohodu a místo pro odpočinek? Na tohle všechno má vliv teplota světla, která se udává v kelvinech. Čím vyšší číslo je, tím je barva studenější. Pro práci se vhodnější chladnější tón mezi 5000-6000 K, v obývacím pokoji si vystačíte s teplejším odstínem kolem 3000 K.
Krok pátý: Nepodceňujte ani výběr žárovek
Když si pořídíte LED stropní svítidlo nebo LED panel, patici žárovky řešit nemusíte, ve světle je integrovaný LED pásek, který se pyšní dlouhou životností a vám odpadne kupa starostí. Když ale vsadíte na světlo, ve kterém se mění žárovky, není od věci zamyslet se už při koupi nad paticí a žárovku si rovnou pořídit.
Víte, že mezi nejčastěji používané patice patří E14 a E27, E40, G9 a GU10?