Jaký zvolit typ otevírání?
Nejčastější volbou bývají posuvné dveře do sprchy – ideální jsou do malých koupelen, ale stejně tak vytvoří působivý dojem i v místnosti prostorné. Aby byly sprchové dveře funkční, je nutné opatřit je kvalitním pojezdem a kolečky. Ideální velikost se pohybuje kolem 20 mm v průměru a výhodou je osazení bezúdržbovými ložisky. Opravdu dbejte na kvalitu, je třeba, aby se dveře posouvaly hladce a nezačaly se po čase zadrhávat.
Zalamovací dveře získávají na oblibě díky svému nadčasovému designu. I tento typ je vhodný do malých koupelen, neboť dveře složené v rohu sprchy zabírají minimum místa. Navíc po použití z nich nestéká voda na podlahu, ale zůstane ve sprchovém koutu. Dbejte však na vyšší hygienu a častější údržbu dveří. Zabráníte tak vzniku nepříjemných plísní, které se mohou objevit při nedostatečném proschnutí dveří ve vlhké místnosti.
Pivotové dveře jsou vhodné do velkých a prostorných koupelen, kde vynikne jejich elegantní design. Prostor je v tomto případě opravdu důležitý, protože pokud jej v koupelně nemáte dostatek, není instalace pivotových dveří možná. Nedostatečné zvážení uspořádání prostoru je totiž častou chybou, která komfort při používání koupelny sníží, a to byste jistě nechtěli. Dveře jsou zavěšené na otočných pantech, takže pokud se otevírají ven, mohou kapky vody stékat na podlahu.
Spojení praktičnosti a elegantního designu nabízejí dvoukřídlé sprchové dveře. Nezapomeňte ale, že na takové dveře potřebujete dostatečně široký kout či niku. Volit můžete mezi otevíráním dovnitř a ven. Jestliže potřebujete ušetřit centimetry vně koutu, jsou to ty pravé. K často kupovaným typům patří také dveře jednokřídlé, které mají velmi podobné vlastnosti jako dveře dvoukřídlé.
Výplň: plast nebo sklo?
Kromě konstrukce otevírání se při výběru dveří zaměřte také na materiál výplně. Podle použitého materiálu se dělí na plastové a skleněné. Plastové výplně dveří jsou levnější a snadno se udržují, jelikož jsou odolné vůči usazování vodního kamene. Na druhé straně však nejspíš neoslní svým vzhledem.
Naopak skleněné výplně budí mnohem luxusnější dojem. Můžete se rozhodnout pro elegantní čiré sklo nebo pro to v matném provedení. Nejsou na něm tolik vidět usazeniny a při sprchování vám poskytne dostatek soukromí. Dalším parametrem pro výběr je také to, zda bude výplň usazena v rámu nebo ne. Možné je i pouze částečné orámování. V neposlední řadě je třeba dbát na kvalitu - vhodné je pořízení modelu z bezpečnostního skla, o tloušťce minimálně 6 mm. Obecně platí, že čím silnější, tím lepší.
Tip: Jelikož se na skleněných výplních usazuje na rozdíl od plastu vodní kámen, bývají opatřeny speciální povrchovou úpravou, která odpuzuje vodu, a tudíž brání usazování. To znamená, že si nemusíte dělat starosti se složitou údržbou!
Elegantní ohraničení
Dobře si promyslete také výběr vhodného materiálu pro rám. Vybírat můžete hned z několika. Nejlevnější variantou jsou rámy z hliníku, často potřené bílou barvou. Skvěle vypadají i hliníkové rámy s povrchovou úpravou satin. Vypadají velmi elegantně a jsou odolné jak proti mechanickému poškození, tak i proti chemikáliím, vlhku a výkyvům teplot. Nejluxusnější jsou pak rámy s pochromovaným povrchem.
Bezbariérový vstup? Jak poroučíte!
Chtěli byste si do své koupelny pořídit sprchový kout bez vaničky? Není problém. Stačí mít správně vyspádovanou podlahu a kvalitní odtokový žlab. Výhodou těchto sprchových koutů je bezbariérový přístup a elegantní design, jelikož tak můžete sjednotit podlahu v celé koupelně. Díky transparentním skleněným plochám se navíc ještě umocňuje efekt volného prostoru a vzdušnost. Ale jak to udělat s dveřmi? Nejvhodnější jsou dvoukřídlé nebo jednokřídlé sprchové dveře do niky. Ty totiž k instalaci nepotřebují vaničku ani spodní lištu. Dále můžete použít křídlové sklapovací dveře, které jsou málo prostorově náročné, což ocení především majitelé menších koupelen. Vždy je ale nejdůležitější precizní instalace, aby později nedošlo k zatékání vody. Volte proto pouze ověřené firmy.
Vaničky jsou stále v kurzu!
Chcete bezbariérový sprchový kout, ale toužíte po vaničce? To vám může splnit vanička z litého mramoru, kterou lze zapustit do podlahy v absolutní rovině s podlahou. Jak už jsme zmiňovali, na místě je zde použití především křídlových dveří. Naopak pokud vyžadujete vyšší vaničku, hodící se například pro koupání malých dětí nebo domácích mazlíčků, volte dveře posuvné. Zlatým středem jsou pivotové a zalamovací dveře, jež se nejčastěji využívají v kombinaci s vaničkou vysokou pár centimetrů.
Ať už si vyberete jakýkoliv typ sprchových dveří, vždy přihlížejte k celkovému designu koupelny. Hledejte kvalitní vybavení, které je praktické, vypadá elegantně a zaručí vám dlouhou životnost!