Praha 5. listopadu 2021 (PROTEXT) - S přicházející energetickou krizí a rapidním růstem cen vyvstává otázka, jak ulevit peněžence bez toho, abychom si museli odepírat teplo. Jedním z možný řešení je investice do zateplení domova, která může při správné realizaci ušetřit až 45 procent z nákladů na vytápění. Navíc, zájemci mohou využít i dotace, například z programu NZÚ, který nabízí až 50 procent příspěvek na zateplení domu.
Češi se již tradičně řadí k jedněm z největších spotřebitelů elektřiny v Evropě. Současná situace by tak na tuzemské spotřebitele mohla mít fatální dopad. Jednou z možností, jak snížit vliv zdražování energií na rodinný rozpočet, je bezesporu investice do zateplení. Správná izolace totiž zvyšuje tepelnou ochranu budovy, a navíc má pozitivní dopad na zdraví obyvatel domu, jelikož snižuje možnost vzniku plísní. Není žádným tajemství, že lidé, kteří bydlí v nezateplených domech, o poznání více topí. "Zateplením můžeme ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 45 procent, a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát," uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.
Nižší náklady za energie a dotační programy
Z červnového průzkumu Sdružení EPS ČR vyplývá, že necelé dvě třetiny respondentů (60 procent) považují investici do zateplení, z hlediska její návratnosti, za výhodnou. Přednost vidí především v menší spotřebě energií, což se logický odráží i na nižších účtech. V tuzemsku existuje celá řada dotačních programů, které mohou zájemci o zateplení využít. Jedním z nich je i program Nová zelená úsporám, který mimo jiné nabízí až 50 procentní podporu z částky zateplení při snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů. Na ekologická opatření bude z programu do roku 2030 přerozděleno minimálně 39 miliard korun jak z národních, tak i evropských zdrojů.
Na kvalitě materiálu záleží
Při výběru zateplovacího materiálu platí přímá úměrnost. Čím je kvalitnější, tím lépe izoluje, a to znamená jediné – vyšší úspory pro spotřebitele. Stejné platí i pro program Nová zelená, kdy žadatel, který provádí zateplení z kvalitního materiálu, dosáhne na vyšší podporu. Jedním z nejrozšířenějších izolačních materiálů na českém trhu, jehož roční spotřeba ve stavebnictví se blíží čtyřem milionům metrům krychlovým, je pěnový polystyren, po kterém by při zateplení sáhlo i 68 procent respondentů průzkumu. Mezi jeho hlavní přednosti patří tepelně i zvukově izolační vlastnosti, velmi dobré mechanické vlastnosti, odolnost vůči vlhkosti, povětrnostním vlivům, plísním a mikrobům. Navíc i poté, co doslouží, lze znovu využít. "Z pohledu cirkulární ekonomiky je zásadní to, že je pěnový polystyren dobře recyklovatelným materiálem, jeho objem je totiž tvořen až z 98 procent vzduchem a dvěma procenty polymerem," dodává Zemene.
O Sdružení EPS ČR
Sdružení EPS ČR je národní profesní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie.
Sdružení reprezentuje většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v České republice. Jde o firmy, které celkově zaměstnávají přes 1000 pracovníků a ročně zpracují více než 50 tisíc tun EPS. Sdružení EPS ČR je také členem Evropského sdružení výrobců EPS (EUMEPS). Více informací naleznete na www.epscr.cz.
Snižování energetické náročnosti budov pomocí zateplení je významným krokem v plnění ekologických závazků České republiky a zároveň cestou k finančním úsporám domácností, firem i veřejného sektoru. Ročně je u nás zatepleno na 15 milionů m2 obvodových stěn. Jako klíčové izolanty jsou přitom používány fasádní desky z pěnového polystyrenu nebo minerální vlna. Na pěnový polystyren připadalo v roce 2019 přibližně 60 procent trhu ETICS (vnější tepelně-izolační kompozitní systém). Jeho obliba vychází z toho, že je levnější, lépe manipulovatelný a má stabilní izolační vlastnosti.
Podrobné informace o pěnovém polystyrenu naleznete na www.epscr.cz
Informace o recyklaci pěnového polystytenu na: www.recyklujemepolystyren.cz
Kontakt pro média:
Sdružení EPS ČR
Ing. Pavel Zemene, Ph.D.
Native PR
Jana Bartáková