Normalizovaná každodennost je tématem 18. ročníku projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách. V pořadí druhá debata, kterou pořádá vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni, se zaměří na to, jakým způsobem komunistický režim perzekvoval občany v době normalizace.
Hostem debaty bude dokumentarista a publicista Adam Drda a představitelka dokumentárního filmu Příběhy 20. století: Vyvlastnění Silvestra Chnápková, kterou touha po svobodě přivedla do prostředí undergroundu. Spolu se svým manželem podepsala Chartu 77 a podílela se na distribuci samizdatového časopisu Vokno. V době normalizace čelili oba manželé šikaně a tlaku tajné policie, která je soustavně tlačila k emigraci. Oba hosty bude zpovídat moderátorka Českého rozhlasu Karolína Koubová. Pořad můžete sledovat 22. listopadu od 9:00.
Nástup tzv. normalizace znamenal návrat k přísnému dohledu státního i stranického aparátu nad každou složkou života. Mnoha umělcům byla zakázána činnost za jejich občanské postoje nebo formu uměleckého vyjádření a stali se součástí tzv. undegroundu. Stejně tak vládnoucí moc vyvolala bezprostředně po vzniku Charty 77 rozsáhlou dehonestační kampaň nejen proti samotnému dokumentu, ale také proti lidem, kteří ho podepsali.