Konferenci nazvanou Očkování proti covid-19 jako špička ledovce: jak medializovat vakcinaci můžete sledovat 8. listopadu od 15:00.
Klesající proočkovanost byla problém již před pandemií
Mediální pozornost se v současnosti točí kolem očkování proti infekci covid-19, nicméně odmítání očkování není trend, který vznikl během pandemie. Situace ohledně klesající proočkovanosti, dané mimo jiné i odmítáním očkování, je natolik významná, že ji v roce 2019 Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila na seznam deseti nejvýznamnějších světových hrozeb pro veřejné zdraví. Přestože se o očkování mluví jako o jednom z největších objevů moderní medicíny a dle současných dat WHO se díky očkování předejde až třem milionům úmrtím ročně, už od jeho vynálezu existují skupiny lidí, kteří jeho přínosy zpochybňují.
Dezinformace nás děsí víc jak nemoci
Důvodů k odmítání očkování, které vede k poklesu proočkovanosti populace a šíření vakcínami preventabilních nemocí, je hned několik. Patří mezi ně snížení strachu z nemocí, jejichž dopady nevidíme tak často jako naši předci. Tato onemocnění nezmizela, jen se mnoho z nich díky zavedení povinného očkování podařilo potlačit. To ovšem neznamená, že se nemohou vrátit – a právě klesající ochrana populace k tomu může vést. “Důležitým faktorem je též obratnost a rychlost, s jakou dokážou dezinformátoři vytvářet nepravdivé a mylné, daty nepodložené a často smyšlené informace, které mají za cíl poškodit důvěru v očkování a zdravotnictví,” vysvětluje Tereza Klabíková Rábová, odbornice na komunikaci působící na Katedře marketingové komunikace a public relations Fakulty sociálních věd UK. Tyto informace založené často na strachu jsou pak sdíleny na sociálních sítích lidmi, kteří upřednostní nenávistné, ale jednoduché dezinformace na úkor daty podložených, ale složitých materiálů o fungování vakcinace a příbuzných oborů. Nepravdivými zprávami vystrašení lidé poté nedůvěřují vědcům a lékařům a v dobré víře odmítají očkování proti nemocem jako jsou rakovina děložního čípku nebo záškrt.
Projekt z Karlovy Univerzity
Jako reakce na problém klesající proočkovanosti a výzvy odborné veřejnosti, aby někdo konečně zasáhl, vznikl v roce 2019 na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy spolek Medici PRO Očkování. Projekt se postupně transformoval ve spolupráci studentů 2. lékařské fakulty a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Medici poskytují odborné informace a my, studenti marketingové komunikace a PR, jim pomáháme informace předat laickým jazykem a projekt medializovat nejen na sociálních sítích,” uvedla zástupkyně projektu Karolína Hájková.
Cílem projektu je informovat veřejnost o důležitosti očkování, podněcovat kritické myšlení a bojovat s dezinformacemi. Zejména na pozadí probíhající pandemie covid-19 se ukázalo, jak velkou roli hrají média při utváření postoje k vakcinaci.
Mezi prezentujícími budou:
Srđan Matić - ředitel české Kanceláře Světové zdravotnické organizace
Milan Trojánek lékař a pedagog z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka a vedoucí Katedry infekčního lékařství IPVZ
Tereza Klabíková Rábová- odbornice na komunikaci působící na Katedře marketingové komunikace a public relations Fakulty sociálních věd UK
Ludmila Hamplová - redaktorka Zdravotnického deníku