Přední onkologové představí od středy 1.června 2022 možnosti v léčbě rakoviny. V obchodních centrech na osvětovou kampaň upozorní také obří model buňky. Svítící interaktivní model rakovinné buňky bude v průběhu června k vidění v Praze, a dalších městech. Instalace je součástí osvětové kampaně Dotek, který pomáhá, zaměřené na zvyšování povědomí veřejnosti o onkologických onemocněních.
Do kampaně se zapojují přední čeští onkologové v čele s docentkou MUDr. Janou Prausovou, Ph.D., MBA, přednostkou Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole a předsedkyní České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP), profesorem MUDr. Jindřichem Fínkem, Ph.D., MHA, přednostou Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, děkanem Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni a místopředsedou České onkologické společnosti ČLS JEP. V neposlední řadě na setkáních promluví pacientské organizace sdružené ve spolku Hlas onkologických pacientů (HOP) vedeném Mgr. Petrou Adámkovou. Provázet jednotlivými setkáními bude novinář a moderátor PhDr. Jakub Železný. V Praze bude kampaň zahájena 1. června v 10:00.
Interaktivní model symbolizující rakovinnou buňku bude k vidění v často navštěvovaných obchodních centrech čtyř českých měst vždy přibližně týden. Každou zastávku kampaně zahájí onkoložka Jana Prausová a regionální zástupci pacientského sdružení Hlas onkologických pacientů.
"Metody léčby onkologických onemocnění se neustále vyvíjí. Roste šance, že závažná diagnóza automaticky neznamená konec. V návaznosti na to se mění i potřeby pacientů a kvalita života s nemocí. Vzhledem k tomu, jak jsou onkologická onemocnění v české populaci rozšířená, považuji za velmi užitečné, abychom o tomto vývoji veřejnost informovali,“ uvedla Prausová.
"V České republice máme dostupné screeningové programy ve vyhledávání nádorů tlustého střeva a konečníku, prsů, čípku děložního a plic. Je jednoznačně velkou ochranou se těchto programů účastnit, protože včasný záchyt onemocnění zvyšuje šanci na úspěšné vyléčení. V samotné léčbě onkologických onemocnění je klíčové využívat možností moderních postupů, například imunoterapie,“ doplnila.
S návratem do aktivního života pomohou pacientské organizace a sdružení
Rakovinou v České republice ročně onemocní okolo 90 tisíc lidí. Kromě samotné léčby pacienti a jejich blízcí často potřebují i psychickou podporu a pomoc při orientaci v systému zdravotní péče. Vedle lékařů a zdravotnického personálu s tím pacientům pomáhá i spolek Hlas onkologických pacientů (HOP). Tvoří ho nestátní neziskové organizace, které se věnují naplňování zdravotních, sociálních a psychologických potřeb onkologických pacientů a jejich blízkých.
"Shromažďujeme a předáváme relevantní, správné a ověřené informace o všech onkologických a hematoonkologických diagnózách všem, kdo je potřebují. Provázíme je zdravotním systémem a ve spolupráci s lékaři otevíráme pacientům dveře k moderní léčbě a onkologické péči v celé její komplexnosti včetně sociálních a psychologických aspektů,“ shrnuje předsedkyně sdružení HOP, Mgr. Petra Adámková. "Podporujeme pacienty při návratu do aktivního života a snažíme se jim pomáhat a navigovat je cestou, kterou s onkologickým onemocněním procházejí,“ dodává.
Instalace znázorňující buňku byla v rámci kampaně vystavena i v jiných evropských městech. Do České republiky ji zapůjčila společnost Bristol Myers Squibb. "Věříme, že netradiční formát mediálních setkání v obchodních centrech s předními onkology a pacientskými organizacemi pomůže zvýšit povědomí o onkologických onemocněních. V případě onkologické diagnózy jde vždy o razantní zásah do života každého člověka, avšak díky vědeckým poznatkům, moderním terapiím a lékařské péči mohou pacienti žít kvalitnější život i s takovým onemocněním,“ uvedla PharmDr. Karin Bacmaňáková, generální ředitelka společnosti Bristol Myers Squibb v České republice.