Jaké výhody má nákup ojetiny?
- Cena
Logicky je asi největší výhodou takového obchodu jeho cena. Ať již má za sebou ojetina třeba jen několik málo jízd, nebo i celé měsíce a roky služby, můžete si být jisti, že cenovka bude vždy nižší – tedy alespoň v drtivé většině případů (podívejte se na výjimky, kdy tomu tak být nemusí).
- Pomalejší amortizace
Následky amortizace, tedy postupné ztráty hodnoty auta, nese nejhůře jeho první majitel. Vy jakožto následující kupující pak máte jistotu, že když se eventuálně vůz rozhodnete opět prodat, budete tak moci učinit za výhodnějších podmínek než ten, kdo vlastnil auto před vámi. Jistěže auto ztratí něco na své hodnotě i tak, už to ale nebude tolik drastické.
- Stav vozidla
Může být relativní, ale většina dnešních vozů je stavěna na statisíce naježděných kilometrů. Vozidlo vám může bez problému sloužit ještě dlouho poté co jej pořídíte, bez sebemenších zádrhelů. Důležité je provést ovšem důkladnou technickou kontrolu a do jisté míry také mít důvěru v prodejce a jeho solidnost.
Co udělat ještě před nákupem?
Ujasnit si, co od vozu očekáváte a k čemu jej budete používat nejčastěji. Podle toho si sestavte seznam požadavků. Soustřeďte se především na rozměry, spotřebu, schopnost zdolávat případný obtížný terén, typ motoru a další kritéria dle individuální potřeby.
Mít stanovený rozpočet. V tom by měla být zahrnuta nejen samotná kupní cena vozu, ale i náklady na jeho další údržbu a provoz, případně pojištění a různé poplatky. Na základě technické kontroly vozu si připravte seznam oprav a úprav, které budou ještě třeba. Nevyplýtvejte na to vše dohromady veškeré vaše peníze. Nechte si dostatečnou finanční rezervu.
Najděte solidní bazar či dealera. Vyhraďte si dostatek času na proklepnutí bazaru, překupníka či konkrétního majitele vozu. Jak dlouho se v oboru pohybuje? Podvodníci a amatéři obvykle nemaji dlouhou historii (to ale neznamená, že nejsou i solidní nováčci). Jaké jsou zákaznické recenze? Lze dohledat i konkrétního zákazníka a zeptat se na jeho zkušenosti? Udělejte to.
A když máte vyhlédnutý konkrétní vůz?
- Zajímejte se, proč byl dán k prodeji. Pozor na vágní odpovědi, zbystřete, pokud máte pocit, že se jej majitel snaží zbavit co nejrychleji. Takovéto "rychlokvašky" mají v řadě případů nějakou technickou závadu, která už bude po zakoupení vozu čistě vaším problémem.
- Jak je to s historií údržby vozu?Vyžádejte si od současného majitele případně obchodníka také servisní knížku či jiný doklad o údržbě, jíž vůz prošel. I když ne vždy jsou takovéto záznamy kompletní, poskytnou vám aspoň určité vodítko ohledně stavu vozu a částí, na které je třeba dávat pozor. I tak ale budete muset prohlídku vozu provést osobně, případně v doprovodu zkušeného mechanika.Bohužel se často stává, že servisní knížka, kterou vám majitel předloží, neříká o historii vozu úplnou pravdu. Dejte si proto pozor!
- Byl u vozu pravidelně měněn olej? Pravidelná výměna oleje je dobrým indikátorem zdraví motoru. Pokud k výměnám docházelo nepravidelně nebo nedej bože vůbec, je dobré zbystřit. Starý olej poznáte snadno na první pohled, ale co když jej prodávající vyměnil na poslední chvíli a předtím výměny zanedbával? Zkušený mechanik by to měl při inspekci poznat.
- Bude třeba vyměnit konkrétní součástku vozu? Pokud bylo již na vozu něco měněno dříve, berte to spíše jako lepší zprávu – vyměněné části obvykle představují do budoucna ten nejmenší problém. Podrobte inspekci raději části původní a důkladně zkontrolujte, jestli některá není poškozená, zrezlá či u konce životnosti. Pokud takovou část objevíte, můžete to třeba využít k vyjednání nižší ceny…
Co byste vy poradili těm, kdo se chystají koupit ojetinu? Své tipy a rady můžete nechávat v komentářích.