Zástupci vlád desítky zemí Evropské unie včetně Česka požádali Evropskou komisi o uvolnění dalších peněz na pomoc s náporem uprchlíků z Ukrajiny. Ve společném dopise adresovaném Bruselu navrhují využití mimořádných rezerv z unijního rozpočtu či větší pružnost při nakládání s dotacemi určenými pro jednotlivé státy v kohezních fondech. Text prohlášení v úterý zveřejnil bruselský web Politico.
Do unijních zemí za více než dva měsíce od začátku ruské agrese na Ukrajině uprchlo před válkou přes pět milionů lidí. Převážná část zůstala v Polsku či v dalších zemích východního křídla unie.
"Je nesmírně důležité, abychom v této kritické chvíli udělali pro Ukrajinu a její obyvatele vše, co je v našich silách," uvádí se v dopise adresovaném šestici eurokomisařů, který podepsali zástupci vlád Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Chorvatska, Litvy, Lotyšska a Estonska. Za Česko připojili své podpisy ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Vlády navrhují, aby EU schválila mimořádnou pomoc pro jejich země z Rezervy na solidaritu a pomoc při mimořádných událostech (SEAR) či z dalších rezerv, které obsahují řádově miliardy eur. Využít by se podle dopisu mohly i nevyčerpané peníze z letošního unijního rozpočtu.
Ministři také vyzvali komisi, aby prodloužila termíny dokončení projektů z končícího programového období 2014-2020, což má umožnit proplatit dotace až o rok později. Zároveň by měla komise podle zástupců vlád povolit pružnější přidělování peněz z národních obálek.
Komise již unijním státům ve snaze pomoci s řešením uprchlické vlny umožnila využít nevyčerpané peníze z končícího sedmiletého období. Například pro Česko je to ovšem podle Bartoše nedostatečné, neboť velkou většinu peněz již vyčerpalo nebo ji má vázánu.