Americký Kongres ve středu večer jednomyslně schválil zákon, který umožňuje stáhnout čínské firmy z obchodování na amerických akciových trzích, když nesplňují americké účetní standardy. Zákon také podnikům ukládá, aby zveřejnily, zda je vlastní nebo ovládá zahraniční vláda. Informují o tom tiskové agentury. Opatření také zvyšuje tlak Washingtonu na Peking v posledních týdnech vlády prezidenta Donalda Trumpa.
Zákon se vztahuje na firmy ze všech zemí, cílí ale hlavně na čínské podniky. Dává společnostem tři roky času na to, aby požadavky amerických regulačních orgánů splnily, jinak budou z obchodování na amerických akciových trzích staženy. Zákon už předtím prošel Senátem a očekává se, že prezidentovým podpisem vstoupí v platnost.
Americkým úřadům už dlouho vadilo, že se čínské společnosti - například internetový prodejce Alibaba - zdráhaly poskytnout jim dostatečný vhled do svého účetnictví. Americké ministerstvo financí už v srpnu požadovalo, aby Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) odpovídajícím způsobem zpřísnila své standardy.
Americká vláda se také rozhodla zakázat dovoz bavlny firmě, o které se domnívá, že zneužívá nucené práce zadržovaných ujgurských muslimů. Čína odpovídá protitlakem - začátkem tohoto týdne zavedla zákony o kontrole vývozu, což se vykládá jako reakce na americkou kontrolu vývozu mikročipů, na kterou se spoléhá mnoho čínských technologických společností.