Argentina bojuje s vlnou horečky dengue a nedostatkem repelentů. Vakcína proti nemoci, která může být smrtelná, již byla vyrobena, ale její distribuce po jihoamerické zemi teprve začíná. Většina obyvatel je tak odkázána pro primitivní způsoby ochrany před komáry, kteří nemoc přenášejí. Koupit repelent je teď ale v Argentině prakticky nemožné, upozornila dnes stanice BBC.
Před prudkým nárůstem případů horečky dengue na americkém kontinentě už minulý týden varovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Úřady celkem zaznamenaly od ledna do konce března 3,5 milionu nakažených a přes 1000 úmrtí. Nejpostiženějšími zeměmi jsou Brazílie, Argentina a Paraguay, které představují 98 procent všech případů v Jižní Americe.
Ve výlohách mnoha obchodů i lékáren visí nápisy, že "repelenty jsou vyprodané". Prodejci, kteří ještě nějaké mají, si za ně účtují velmi vysoké částky a podobná je i situace u prodejů přes internet. Podle vlády jde o problém v zásobování, který bude vyřešen do několika dnů. Argentinci se však obávají o své zdraví, situace je nejhorší v metropoli Buenos Aires. Obavy rostou se zvyšujícím se počtem nakažených.
Nedostatek repelentů se poprvé projevil v březnu. Zdroje od jednoho z výrobců stanici BBC Mundos sdělily, že akutní nedostatek způsobila chyba v předpovědi a že výroba produktu trvala několik měsíců.
Argentinské ministerstvo zdravotnictví minulý týden uvedlo, že od začátku roku eviduje 163.419 případů horečky dengue a úmrtí pacientů všech věkových kategorií. Nejčastěji však podle ministerstva umírají nakažení lidé nad 80 let. Obyvatelům doporučilo chránit se repelenty a v případě obtíží vyhledat lékařskou pomoc. O nedostatku repelentů ministr Mario Russo hovořil jako o "problému nabídky a poptávky".
Mezi příznaky dengue patří vysoká horečka, bolesti hlavy, zvracení, bolesti svalů a kloubů a svědivá kožní vyrážka. V některých případech může nemoc způsobit závažnější krvácivou formu, která může skončit smrtí.