Německo v listopadu zaznamenalo výrazný pokles nelegální migrace. Bez dokladů do země podle aktuální statistiky spolkové policie vstoupilo 7851 lidí, což je srovnatelné s listopadem 2021. Loni v listopadu zaznamenala policie přes 12.500 takových případů. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová pokles spojuje s hraničními kontrolami, které Německo v polovině října s Polskem, Českem a Švýcarskem obnovilo.
Ještě v říjnu spolková policie zaregistrovala 20.073 migrantů bez dokladů. Nynější pokles ale nedokáže zvrátit letošní statistiku, která dokazuje, že Německo čelí mimořádnému migračnímu tlaku. Letos do země přišlo přes 120.000 migrantů bez dokladů, za celý loňský rok jich přitom bylo 91.986. V roce 2021 zachytila policie 57.637 případů nelegální migrace.
Faeserová pod tlakem migrační krize obnovila v polovině října kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem. Tyto kontroly prozatím platí do 15. března 2024. Německo rovněž střeží hranici s Rakouskem, kde toto opatření zavedlo již v roce 2015. Prodloužení tam nyní platí do května.
Německá ministryně vnitra v minulosti opakovaně uvedla, že za jednu z podmínek k ukončení ostrahy hranic považuje migrační dohodu Evropské unie a důslednou ochranu vnějších hranic evropského bloku.
Na nových společných migračních a azylových pravidlech se unijní státy a europoslanci po mnoha letech neúspěšných snah shodli ve středu. Série norem počítá mimo jiné s efektivnějšími kontrolami migrantů i rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Zavádí také povinnou solidaritu všech států, které přetíženým zemím pomohou přijetím části migrantů, finančně nebo materiálně.
Německo letos vedle vysokého počtu případů nelegální migrace zaznamenalo i prudký nárůst podaných azylových žádostí. Do konce listopadu v Německu požádalo o azyl přes 304.000 lidí, což je o 60 procent více než za stejné období loňského roku. Nejvíce žádostí registruje Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) od občanů Sýrie (95.663), Turecka (55.354), Afghánistánu (48.172) a Iráku (10.376).