Ve světových metropolích v pondělí začaly několikadenní protesty klimatických aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí).
Protestní akce se už uskutečnily v novozélandské metropoli Wellington nebo v australském Melbourne. V pondělí ráno blokovali aktivisté také ulice Amsterdamu nebo Berlína. Demonstrace a "dny občanské neposlušnosti", které budou pokračovat následujících 15 dnů, se čekají například také v Londýně, Paříži, Kapském Městě, Washingtonu nebo Buenos Aires.
Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion, bojující proti "zločinné" nečinnosti vlád tváří v tvář klimatické změně, v pondělí uspořádali protestní akci například ve Wellingtonu, kde se podle agentury AFP připoutali řetězy k růžovému vozidlu, čímž způsobili problémy v dopravě v centru města.
V Melbourne se demonstranti shromáždili na schodišti před parlamentem státu Victoria k "tiché meditaci", po níž následoval průvod městem.
U protinožců tak začaly blokády, jimiž hodlá hnutí Extinction Rebellion v následujících dvou týdnech v 60 městech celého světa upozornit na hrozící ekologickou "apokalypsu". Jenom v Austrálii jsou očekávány tisícovky lidí na různých akcích chystaných po celé zemi.
Stany v centru
Protesty se rozběhly i v Evropě. V centru Amsterdamu stovky demonstrantů zablokovaly důležitou ulici poblíž Říšského muzea a začali si stavět stany. Město přitom protestní akci zakázalo. Policie demonstranty vyzvala k ukončení akce. Několik demonstrantů bylo zadrženo. Policie hodlá demonstrace tolerovat pouze za podmínky, že nebudou blokovat dopravu.
V Berlíně přibližně tisícovka lidí zablokovala rušnou křižovatku Grosser Stern s kruhovým objezdem kolem Vítězného sloupu. Protestující rovněž zřídili protestní tábor před budovou kancléřství.
Berlínský zemský ministr vnitra Andreas Geisel varoval, že úřady by mohly proti demonstrantům rázně zakročit v případě, že se budou dopouštět násilí nebo zasáhnou důležitou infrastrukturu, jako je například letiště. Podle agentury DPA však zatím nejsou informace o žádných incidentech.