Chile chce z tamních přeplněných věznic propustit část trestanců, v první řadě ty, kteří jsou v rizikové skupině při nákaze koronavirem. Rozhodnutí se nebude týkat vězňů, kteří jsou za mřížemi kvůli porušování lidských práv za režimu diktátora Augusta Pinocheta. Informovala o tom agentura Reuters.
Potřebné zákony minulý týden schválil chilský Kongres. Norma počítá s mírnějšími tresty - jako například domácím vězením - pro zhruba 1300 trestanců odsouzených za méně závažné trestné činy a týká se hlavně vězňů starších 75 let, těhotných či žen s malými dětmi.
Zda zahrnout i zločince z Pinochetovy éry se stalo předmětem ostré debaty. Podle skupiny konzervativních senátorů bylo jejich vyjmutí z nového nařízení diskriminační, na což si stěžovali u ústavního soudu. Případ vyvolal kontroverzi mezi Chilany, kteří se dodnes nevzpamatovali z krutostí diktátorova režimu, během něhož bylo v letech 1973-1990 popraveno či zmizelo více než 3000 lidí, další tisíce byly mučeny. Tisíce zástupců levice a disentu odešly do exilu.
Senátoři nakonec stížnost stáhli. Než zákon vstoupí v platnost, musí ho ještě schválit ústavní soud a podepsat kolumbijský prezident Sebastián Piňera.
Chile nyní eviduje téměř 8000 případů nákazy, což je jedno z nejvyšších čísel v regionu. Koronavirem se nakazilo také okolo stovky vězňů.
Vězni potrestaní za porušení lidských práv za Pinochetova režimu jsou uvězněni v zařízení na severu hlavního města, ve kterém panuje méně přísný režim. K dispozici mají také prostornější cely, podotýká Reuters.