Egyptské úřady v úterý propustily více než 200 lidí z celkových asi dvou tisíc, které v září zadržely při rozsáhlých protivládních protestech.
S odvoláním na obhájce, kteří se věnují lidským právům, to uvedla agentura AP. Vyšetřování, zda se propuštění nedopustili trestných činů, mezitím pokračuje.
Egyptské bezpečnostní složky za poslední tři týdny zadržely asi 2000 lidí včetně politických aktivistů, novinářů a cizinců. Úřady od té doby stovky lidí propustily, včetně 17 v pondělí, uvedla organizace s názvem Egyptské centrum pro ekonomická a sociální práva, která se věnuje ochraně lidských práv.
Více než 200 lidí propuštěných je vyšetřováno na svobodě. Podezřelí jsou z účasti na islamistických aktivitách a šíření falešných zpráv na sociálních sítích.
Protesty požadující rezignaci prezidenta Abdal Fattáha Sísího propukly v Káhiře a několika egyptských provinciích 20. září. Šlo o první veřejné známky protivládního odporu za poslední roky, policie ale demonstrace čítající desítky až stovky lidí rychle potlačila. Davy rozháněla slzným plynem, gumovými projektily i ostrou municí, několik lidí utrpělo zranění. Následně úřady podle ochránců lidských práv začaly účastníky protestů zatýkat.
Manifestace zažehlo obvinění z korupce, které proti armádě a Sísímu vznesl Muhammad Alí, což je egyptský podnikatel, herec a politický aktivista žijící v exilu ve Španělsku. Sísí veškerá obvinění označil za lži.
Sísí od nástupu do funkce prezidenta v roce 2014 tvrdě zakročil proti svým odpůrcům a disentu, vláda rovněž potlačila řadu svobod, kterých se Egypťané domáhali během takzvaného arabského jara v roce 2011. To ukončilo třicetiletou vládu prezidenta Husního Mubaraka.