Bezprecedentní balíček klimatických návrhů zveřejněný v červenci Evropskou komisí je krok správným směrem, avšak nesmí dopadnout na nejchudší skupiny obyvatel. V úterý se na tom v debatě shodla většina poslanců Evropského parlamentu. Dílčí výhrady ale mnozí měli zejména vůči rozšíření systému emisních povolenek na vytápění domácností či na dopravu. Místopředseda EK Frans Timmermans návrhy hájil s tím, že cena za nečinnost by byla výrazně vyšší než očekávané zdražení energií.
Unijní exekutiva chce v zájmu boje proti oteplování planety mimo jiné skoncovat s výrobou benzínových a dieselových aut, zpoplatnit emise z dopravy či vytápění budov nebo zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. Aby se návrhy staly závaznými normami, budou o nich v následujících měsících vyjednávat europoslanci s členskými státy.
"Tuhle dalekosáhlou transformaci našich ekonomik a společností musíme udělat chytře, neboť chceme s klimatickými změnami bojovat za pomoci inovací, konkurenceschopnosti a tvorby nových pracovních míst. Chceme se zbavit emisí, ne průmyslu," prohlásila místopředsedkyně nejpočetnější lidovecké frakce Esther de Langeová. Stejně jako řada kolegů upozorňovala na to, že EU nesmí dopustit, aby zpoplatnění emisí z vytápění budov či dopravy vedlo ke zvýšení rozdílů mezi bohatými a chudými obyvateli unijních zemí.
Také poslanci dalších velkých frakcí socialistů a liberálů se o návrzích vyjadřovali spíše pozitivně, někteří přitom požadovali jejich rychlejší zavedení do praxe. "Současné přírodní katastrofy nám připomínají vážnost situace," řekl socialistický poslanec Jonás Fernández, podle něhož by EU měla ihned zavést takzvané uhlíkové clo a vypustit dvouleté přechodné období navržené komisí. Rychlé zavedení tohoto poplatku, který má unijní firmy ochránit před konkurencí nerespektující klimatická pravidla, podpořil i jeho liberální kolega Pascal Canfin. Také podle socialistů a liberálů nesmí EU dopustit, aby očekávané zdražení energií zaplatily domácnosti s nejnižšími příjmy.
Podle místopředsedy EK Timmermanse budou pro lidi ohrožené "energetickou chudobou" k dispozici peníze ze sociálně klimatického fondu, do kterého půjde čtvrtina peněz získaných prodejem povolenek ze silniční dopravy a vytápění budov.
"Problém je, že se bavíme o ceně přechodu k čistým energiím, ale ne o ceně, kterou zaplatíme, když neuděláme nic. Současná migrace bude jen dětskou hrou proti té, jaká přijde, až se nám klimatické změny vymknou z rukou," upozornil na jeden z očekávaných dopadů dalšího oteplování planety Timmermans.
Řada poslanců upozorňovala na srpnovou zprávu Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC) působícího při OSN. Podle ní by celosvětový růst teploty o 1,5 stupně proti průmyslové éře mohl nastat dříve, než se původně soudilo, a je jednoznačně způsoben lidskou činností.
"Průmyslové země jsou závislé na emisích, které ohrožují životy. Musíme jednat teď. Musíme skoncovat s bezplatným znečišťováním a podporou fosilních paliv," prohlásila spolupředsedkyně klubu zelených Ska Kellerová. Stejně jako řada dalších zelených poslanců vyzývala k tomu, aby europarlament v některých ohledech hlasoval pro ještě výraznější omezování produkce emisí.
Naproti tomu zejména polští politici z konzervativní frakce upozorňovali na to, že pro průmyslové země bude přechod k čistým energiím náročnější a potřebují podporu z unijních fondů. "Spravedlivý přechod je zatím spravedlivý jenom podle jména," prohlásila členka konzervativní frakce Jadwiga Wisniewská s odkazem na fond pro uhelné regiony, který podle ní nedokáže kompenzovat veškeré dopady konce fosilních paliv.