Společnost Facebook začne na svých sociálních sítích poskytovat Američanům ověřené informace o tom, jakým způsobem se mohou zapojit do nadcházejících listopadových voleb. Cílem iniciativy je přimět letos k registraci až čtyři miliony voličů, napsal v komentáři na serveru USA Today šéf firmy Mark Zuckerberg. Agentura AP však poznamenává, že společnost zároveň potvrdila své odhodlání nezasahovat do příspěvků politiků, včetně například amerického prezidenta Donalda Trumpa, kteří o volbách šíří také některé nepravdivé informace.
Na sítích facebook a instagram se v létě objeví "volební informační centrum", kde se uživatelé z USA budou moci dozvědět, jakým způsobem se mohou zaregistrovat k hlasování, kde budou volební místnosti či jestli mají právo hlasovat poštou. Informační centrum bude na stejném místě, kde uživatelé v posledních měsících mohli nalézt nejnovější zprávy o koronaviru. Podle Zuckerberga by se informace o volbách zobrazované na facebooku měly dostat až ke 160 milionům Američanů.
Zuckerberg přitom již několik týdnů čelí kritice řady politiků, nevládních organizací i vlastních zaměstnanců za to, že společnost Facebook neoznačila jako nepravdivé či neodstranila některé příspěvky Donalda Trumpa tak, jako to učinila konkurenční síť twitter. Ta přidala k několika Trumpovým zprávám o možných podvodech doprovázejících volební hlasování poznámku, že jejich obsah je zavádějící. Trump následně Twitteru a dalším společnostem pohrozil, že zruší právní mechanismy, jež je zbavují zodpovědnosti za obsah, který na sítě posílají jejich uživatelé.
"Nakonec se domnívám, že nejlepší způsob, jak dohnat politiky k odpovědnosti, je prostřednictvím voleb. Měli bychom důvěřovat voličům, že si utvoří úsudek sami," napsal Zuckerberg. Kritici však podle AP tvrdí, že postoj Facebooku ke svobodě projevu je motivován spíše snahou neznepřátelit si Trumpa i jeho početné stoupence a nezavírat si tím případné obchodní příležitosti.
Kontrola reklamy
Kromě volebních informací facebook nově dovolí uživatelům vypnout si zobrazování politické reklamy financované přímo politiky či politickými stranami. Společnost tento záměr ohlásila již v lednu, ale do ostrého provozu vstoupí až nyní.
Američtí voliči budou v listopadu rozhodovat o novém prezidentovi, novém složení Sněmovny reprezentantů a budou obměňovat třetinu Senátu. Volební pravidla si do značné míry stanovují samotné státy, ve většině z nich je však potřeba se zaregistrovat několik týdnů před samotným hlasováním, ačkoliv rostoucí počet států dovoluje i registraci v den voleb.
Podle zastánců volební registrace pomáhá tento proces předejít podvodům, kritici však tvrdí, že nutnost registrace vyřazuje z volebního procesu méně vzdělané a chudší voliče. V minulosti se různé podmínky pro možnost registrace využívaly k potlačení volebního práva černochů na americkém Jihu po konci občanské války. Tyto praktiky výslovně zakázaly až zákony vzešlé z hnutí za občanská práva v polovině 60. let minulého století.