Na východě Spojených států amerických se potýkají s neobvyklými mrazy. Na Floridě dokonce kvůli teplotám nižším o deset až patnáct stupňů oproti normálu mrznou leguáni, kteří pak padají ze stromů. Informoval o tom server CNN.
"Tohle není něco, co obvykle předpovídáme, ale nebuďte překvapeni, pokud dnes večer uvidíte padat ze stromů leguány," napsal v úterý na svůj twitter Národní hydrometeorologický ústav v Miami. "Leguáni jsou studenokrevní. Zpomalí svůj pohyb nebo se zcela přestanou hýbat, když teploty klesnou pod čtyři stupně Celsia. Mohou padat ze stromů, ale nejsou mrtví," dodal ústav.
Zeleně zbarvení plazi spí na jihu Floridy často na stromech. Pokud tedy jejich těla vlivem nízkých teplot a nedostatečného vyhřátí se na slunci ztuhnou, pochopitelně spadnou dolů, ať už na chodník, auto, nebo do bazénu. Lidé by si ovšem měli dávat pozor. Dospělý jedinec leguána může vážit i čtyři kila, takže může být člověku nebezpečný, pokud mu spadne na hlavu.
Leguán přejde v případě nízkých teplot do spícího nebo letargického stavu. Na první pohled sice vypadají jako mrtví, ve skutečnosti ale normálně dýchají a důležité funkce v těle dál pracují. Jedná se o způsob, kterým se před chladnými teplotami chrání, dokud se teplota nezvedne nad deset stupňů. Pokud však v tomhle stavu zůstanou déle než osm hodin, začnou umírat. To platí zejména pro jedince menší velikosti.
Obyvatelé Floridy obecně příliš velkou lásku k tomuto zvířeti nechovají. Leguán tam totiž platí za invazivní druh. "Vím, že je tady řada lovců leguánů, kteří se těší na nadcházející studenou frontu, protože jim to usnadní odstraňování těchto invazivních plazů, kteří nebudou moci utéct," citoval CNN Rona Magilla, ředitele komunikace Zoo Miami.
S nezvykle chladnými teplotami se nevypořádávají pouze na Floridě. Zima zasáhla také další jižní americké státy východního pobřeží Louisianu nebo Severní a Jižní Karolinu. Už od čtvrtku by se však minimálně v Miami mělo podle meteorologů začít oteplovat.