Nejnebezpečnějšími městy na světě jsou Kábul a Mogadišo, obecně nejvíce jsou ale zločinností ohrožení obyvatelé měst v Latinské Americe. Ve stovce nejrizikovějších měst zabraly aglomerace v Jižní a Střední Americe 62 míst.
Ve dvacítce velkoměst, která jsou kvůli kriminalitě obzvlášť nebezpečná, je například venezuelský Caracas, kolumbijský Medellín, Salvador nebo mexické město Chihuahua. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Verisk Maplecroft.
Autoři analýzy vycházeli z dat o zločinnosti, například počtu vražd a krádeží, a přihlíželi také k údajům týkajícím se terorismu, občanských nepokojů a ozbrojených konfliktů. Do žebříčku zařadili celkem 579 měst s více než jedním milionem obyvatel.
Z regionů dopadla nejhůře Latinská Amerika. "Role této oblasti v mezinárodním pašování narkotik a moc propracovaných pašeráckých uskupení a gangů je hlavním faktorem, který bezpečnostní profil Latinské Ameriky ovlivňuje," uvádí zpráva. V užším žebříčku, kde figuruje pouze 30 nejlidnatějších měst světa, obsadily jihoamerické metropole tři první místa - pořadí vévodí Bogotá následovaná Riem de Janeiro a Mexikem.
V desítce nejnebezpečnějších měst jsou ta, která se nacházejí hlavně v konfliktních oblastech. Kromě Kábulu a Mogadiša vysoko figurují kolumbijské Cali, jemenské Saná, haitská metropole Port-au-Prince, syrský Halab, kolumbijský Medellín, Kaduna v Nigérii a venezuelská města Maracaibo a Barquisimeto.
Mezi nejbezpečnější oblasti naopak podle hodnocení patří jihovýchodní Asie a Evropa. Tři nejméně nebezpečná města jsou podle analýzy v Japonsku - jde o Šizuoku, Sendai a Hirošimu. Velmi bezpečná jsou také města ve Vietnamu nebo také evropská města Oslo, Porto, Dublin, Rotterdam a Stockholm.