Obyvatelé kubánské metropole budou smět od čtvrtka nakupovat jen v obchodech ve své čtvrti. Důvodem je nedostatek některých druhů zboží v řetězci státních prodejen. Opatření se zatím netýká obchodů, které prodávají za zahraniční měnu. Ty jsou ale pro mnoho Kubánců kvůli jejich nízkým příjmům stejně nedostupné. Informovala o tom agentura EFE.
Havanské úřady zdůvodnily opatření tím, že má "zlepšit nabídku obchodů, udělat prodej spravedlivější a snížit množství lidí v obchodech". Podobné nařízení platilo v zemi v nejhorších fázích pandemie covidu-19, aby se zabránilo šíření této nemoci. Na Kubě byly dlouhé fronty před obchody kvůli nedostatku zboží ale obvyklé už před pandemií.
Nyní i státní řetězec Cimex přiznal nedostatek některých výrobků v zemi, například dětských plen. Vláda rovněž připustila, že produkce vepřového či cukru je pod očekávanou úrovní.
Kubánská vláda v únoru předložila v parlamentu návrh na zajištění "potravinové soběstačnosti", který mimo jiné předpokládá zvýšení zemědělské produkce. Tento karibský ostrov s asi 11 miliony obyvatel totiž dováží 60 až 70 procent konzumovaných potravin, uvedla EFE.
Loni také kubánská komunistická vláda schválila povolení činnosti pro tři desítky malých a středních podniků, které se tak staly prvními soukromými firmami na Kubě za víc než půlstoletí. Předtím tam mohli podnikat jen jednotlivci jako živnostníci a i oni měli omezená pravidla i šíři odvětví. Šlo zejména o pohostinství či různé opravárenské dílny.
Kubánská ekonomika se v posledních letech potýká s hlubokou krizí, kterou v zemi závislé do značné míry na turistice prohloubilo omezení cestování za pandemie covidu-19. Řada Kubánců viní z nedostatku zboží i častých výpadků elektřiny hospodářskou politiku komunistické vlády, ta to zdůvodňuje americkým hospodářským embargem platným od 60. let minulého století a novými sankcemi zavedenými předchozím americkým prezidentem Donaldem Trumpem.