Ochránci lidských práv v úterý požádali Radu OSN pro lidská práva (UNHRC), aby sestavila komisi, která vyšetří loňský výbuch v bejrútském přístavu. Zemřelo při něm přes 200 lidí a 6000 lidí se zranilo, libanonské instituce po deseti měsících k žádnému závěru nedospěly.
Organizace Human Rights Watch (HRW) oznámila, že se na UNHRC obrátilo dopisem 53 místních a regionálních organizací i jednotlivců a také 62 přeživších a příbuzných obětí.
HRW tvrdí, že je v místním vyšetřování mnoho nedostatků, že do něj zasahují politici a nerespektují se zásady práva na spravedlivý proces.
Loni 4. srpna v přístavu explodovalo 3000 tun špatně uloženého dusičnanu amonného. O život přišlo 211 lidí a výbuch poškodil část Bejrútu. Dodnes není jasné, kdo založil oheň, kvůli němuž chemikálie vybuchla.
"Libanonské úřady měly více než deset měsíců na to, aby dokázaly, že jsou schopné a ochotné věc vyšetřit. Selhaly ale ve všech směrech," sdělila Libanonka Ája Madžzúbová z HRW.
Vláda šest dní po výbuchu vyšetřování svěřila soudní radě, což je zvláštní soud, proti jehož rozhodnutí se nelze odvolat. Proti nikomu zatím nebylo vzneseno u této instituce obvinění.
Kvůli explozi podala demisi vláda Hasana Dijába, která ale stále zemi řídí, protože nikomu z pověřených premiérů se zatím nový kabinet sestavit nepodařilo.
V prosinci prokurátor obvinil Dijába a tři bývalé ministry z nedbalosti, kterou zaplatily dvě stovky lidí životem. O dva měsíce později byl ale vyměněn vyšetřovací soudce.