Produkce zemního plynu v Rusku v lednu a v únoru klesla meziročně o 9,5 procenta na 119,4 miliardy metrů krychlových. S odvoláním na zdroje obeznámené s údaji ministerstva energetiky to v úterý napsal ruský list Vedomosti. Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak ale prohlásil, že energetický sektor je udržitelný i navzdory problémům, jimž musí čelit v reakci na západní sankce. Rusku se také podle něj daří přeorientovávat dodávky energií na asijský kontinent, zvláště do Číny a do Indie.
Produkce plynu v Rusku klesá už déle, za loňský rok se snížila téměř o 12 procent. Důvodem je invaze na Ukrajinu, po které se Evropa rozhodla od ruského plynu se odklonit.
List Vedomosti upřesnil, že v únoru se produkce snížila o 8,7 procenta na 56,7 miliard metrů krychlových. V lednu se propadla o 9,7 procenta na 62,7 miliardy metrů krychlových. Hlavní podíl na snížení měl podle zdrojů ruský státní gigant Gazprom.
Novak řekl, že příjmy z energií loni tvořily 42 procent příjmů federálního rozpočtu.
"Většina našich energetických zdrojů byla přesměrována na jiné trhy, na trhy spřátelených zemí. Vezmeme-li například dodávky ropy do Indie, ty se za poslední rok zvýšily 22krát," řekl Novak podle agentury Reuters.
Ještě letos se chce Rusko podle Novaka dohodnout na důležitých smlouvách pro plynovod Síla Sibiře 2 do Číny. Do roku 2030 pak chce zvýšit produkci zkapalněného zemního plynu alespoň na 100 milionů ze současných asi 30 milionů tun ročně.