Proruští separatisté z mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky (DNR) hodlají dobýt Mariupol, stále vzdorující ukrajinskou baštu na jihovýchodě země, ještě v úterý, prohlásil v úterý v ruských médiích jejich vůdce Denis Pušilin.
Ještě dříve separatisté vybídli obyvatele Mariupolu, aby město do 2. března opustili dvěma speciálními koridory. Obklíčení strategického ukrajinského města s asi 430 tisíci obyvateli ruskými silami a proruskými separatisty ohlásil v pondělí mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, dodal Interfax. Mariupol i nedaleká Volnovacha jsou sice pod tlakem nepřítele, ale stále jsou v ukrajinských rukou, uvedl list Ukrajinska pravda.
Mariupol je ustavičně pod nepřátelskou palbou, která zabíjí civilisty, ženy a děti a ničí domy a školy, postěžoval si v ukrajinské televizi starosta města Vadym Bojčenko.
"Obytné čtvrti jsou pět dní pod palbou. Buší do nás dělostřelectvem, ostřelují nás raketomety, bombardují letadly," řekl starosta Vadym Bojčenko podle agentury Reuters. "Je mnoho zraněných, mezi zabitými jsou ženy a děti," uvedl a zmínil také škody způsobené na civilní infrastruktuře.
V Mariupolu je většina provozů největšího ukrajinského výrobce oceli Metinvest BV, který zde musel zastavit výrobu. Společnost poslala většinu zaměstnanců domů, zatímco ostatní pracovníci zajišťují, že se zařízení neporouchá, dodal Reuters.
"Závoj spadl: Rusko aktivně ostřeluje centra měst, pálí z děl a raketami na obytné čtvrti a administrativní budovy," uvedl v úterý poradce Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta. "Ruský cíl je jasný: vyvolat masovou paniku, způsobit ztráty mezi civilisty a poškodit infrastrukturu," zdůraznil.
V Mariupolu podle ukrajinských médií nejde elektřina vinou nepřátelského ostřelování, které Volnovachu téměř zničilo. V obklíčení ruských vojsk je také přístavní město Charson u Černého moře, samo město s necelými 300 tisíci obyvateli ale zůstává v ukrajinských rukou, uvedla agentura Unian s odvoláním na zástupce místních úřadů. Nemocnice a obchody s potravinami fungují, ruští vojáci se ale objevují na okrajích města a podle listu Ukrajinska pravda také si zřizují kontrolní stanoviště na výpadovkách.
Ruská vojska od začátku invaze dosud neohlásila dobytí žádného velkého ukrajinského města. Mluvčí ruského ministerstva obrany Konašenkov už dříve vyzýval k odchodu civilní obyvatelstvo Kyjeva. Rusko tvrdí, že terčem "speciální operace", která má demilitarizovat a "denacifikovat" Ukrajinu, jsou jen vojenské cíle.