Na Slovensku loni druhým rokem po sobě klesla spotřeba alkoholických nápojů v přepočtu na obyvatele a dostala se na dlouhodobé minimum, vyplývá z údajů slovenského statistického úřadu.
V roce 2021 stejně jako předloni epidemické restrikce v souvislosti se šířením koronavirové nákazy poznamenaly na Slovensku také provoz restaurací a pohostinských podniků, které patří k významným prodejcům alkoholu a dalších nápojů.
Každý obyvatel pětimilionového Slovenska loni zkonzumoval v průměru 85,2 litru různých druhů alkoholických nápojů. Oproti předchozímu roku, kdy průměrná spotřeba činila 94 litrů, to představuje pokles o více než devět procent. V roce 2019, tedy před vypuknutím koronavirové krize, spotřeba alkoholických nápojů v zemi dosáhla v průměru 101 litrů na osobu.
Ke zmíněnému meziročnímu poklesu přispěla hlavně nižší konzumace piva. Ta se loni snížila o 12 procent na 60,2 litru na obyvatele; ve srovnání s rekordním rokem 1990 to představuje pokles o 37 procent.
Také v Česku se spotřeba piva na jednoho obyvatele loni snížila, a to na 129 litrů ze 135 litrů v roce 2020.
V přepočtu na čistý líh konzumace alkoholu na obyvatele Slovenska loni klesla na 8,1 litru, nižší byla naposledy v roce 1998. Loni každý Slovák vypil v průměru mírně více lihovin než v roce předchozím.
V zemi také klesla průměrná spotřeba nealkoholických nápojů. Loni se meziročně snížila o 3,8 procenta na 216,9 litru na obyvatele, tedy na nejnižší hodnotu od roku 2017.
Slovenské úřady také loni opakovaně omezily kvůli šíření onemocnění covid-19 provoz gastronomických podniků. Právě tento sektor patřil k nejvíce zasaženým odvětvím ekonomiky země v souvislosti s koronavirovou infekcí. Letos na jaře Bratislava epidemické restrikce postupně zrušila.