Současné zásoby ruských střel, dronů a výrobní rychlost pravděpodobně neumožní ruským invazním silám provádět pravidelné rozsáhlé vzdušné útoky na Ukrajinu, Rusové nicméně zřejmě jsou schopni konzistentnějších útoků pomocí bezpilotních letounů. Píše to americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední analýze vývoje bojů, kde rozebírá páteční sérii ruských vzdušných úderů na Ukrajinu, která byla dosud nejrozsáhlejší od začátku ruské invaze loni v únoru.
ISW zároveň konstatuje, že Moskva bude ve velkých vzdušných úderech proti Ukrajině pokračovat ve snaze rozložit ukrajinskou morálku a schopnost Ukrajinců udržet své válečné úsilí proti jeho vojenské agresi. Páteční vzdušné údery se zdají být vyvrcholením několikaměsíčního ruského experimentování s různými kombinacemi dronů a střel a ruských snah o testování ukrajinské protivzdušné obrany, domnívají se analytici institutu.
Snahy Kremlu mobilizovat ruskou obrannou průmyslovou základnu na podporu svých válečných cílů podle něj mohou být úspěšnější, než dříve odhadovali západní představitelé. Částečně to může být způsobeno schopností Ruska získat vojenskou techniku od svých partnerů a přerozdělením ruských zdrojů pro účely vojenské výroby.
Ruské invazní síly se pravděpodobně rutinně pokoušely odvést pozornost limitovaných ukrajinských systémů protivzdušné obrany dále od frontové linie a pátečním ruským úderům předcházely náznaky, že ukrajinská protivzdušná obrana může představovat významné problémy pro ruské letecké operace podél fronty, píše dále ISW.
Institut dodává, že Ukrajina nemá dostatek systémů protivzdušné obrany, aby rovnoměrně pokryla celé své území a Rusové se zřejmě pomocí nedávných sérií úderů - byť měly menší intenzitu - snažili donutit Ukrajince, aby protivzdušnou obranu soustředili na ochranu hustě obydlených míst, namísto poskytování krytí svým vojenským operacím.
ISW v této souvislosti dále píše, že ruské invazní síly údajně snížily leteckou aktivitu poté, co ukrajinská armáda před několika dny sestřelila tři ruské letouny Su-34 na jihu země, po čemž se podle institutu významně snížilo tempo ruských pozemních operací na levém břehu řeky Dněpr v Chersonské oblasti.
Ukrajinská schopnost potlačit ruskou leteckou aktivitu i v omezených částech fronty by pravděpodobně představovala podstatná operační omezení pro ruské síly, píše institut, který dále upozorňuje, že západní pomoc zůstává pro Ukrajinu zásadní a její ukončení by pravděpodobně vytvořilo podmínky pro rozšíření ruských vzdušných úderů na tuto zemi.
Rusko v pátek provedlo podle Kyjeva nejrozsáhlejší vzdušný útok na Ukrajinu od začátku své invaze v únoru loňského roku, který napříč zemí připravil o život přes 30 civilistů, více než 160 jich zranil a způsobil rozsáhlé škody mimo jiné i na infrastruktuře i civilních budovách.
Zasažená města Záporoží, Oděsa a Dnipro na dnešek podle serveru Ukrajinska pravda vyhlásila den smutku. V Záporoží počet obětí pátečního bombardování vzrostl z osmi na devět, v Dnipru úřady evidují šest zabitých civilistů a v Oděse čtyři. V Kyjevě stoupl počet obětí z devíti na 13 poté, co záchranáři vyprostili další těla z trosek, napsal dnes dopoledne ukrajinský zpravodajský server. O obětech v pátek informovaly také Charkov nebo Lvov.