Saúdská Arábie ztrojnásobí sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) a přestane vyplácet příspěvek na životní náklady pro státní zaměstnance. Chce tak posílit své finance, které těžce zasáhl prudký pokles cen ropy a nemoc covid-19. Oznámil to v pondělí ministr financí Muhammad Džadaán.
Sazba DPH se od 1. července zvýší z nynějších pěti na 15 procent. Zruší se také příspěvek 1000 rijálů (6700 Kč) měsíčně pro každého státního zaměstnance, který začala země vyplácet v roce 2018, aby kompenzovala růst životních nákladů po zvýšení domácích cen benzinu a zavedení DPH. Ve státním sektoru pracuje zhruba 1,5 milionu lidí.
"Tato opatření jsou bolestivá, ale nutná, abychom si udrželi finanční a hospodářskou stabilitu ve střednědobém až dlouhodobém výhledu a překonali bezprecedentní koronavirovou krizi s co nejmenší újmou," uvedl ministr v prohlášení.
Opatření přicházejí po oznámení, že rozpočtový deficit za první tři měsíce roku činil devět miliard USD (226,4 miliardy Kč). Příjmy z prodeje ropy se ve čtvrtletí snížily meziročně téměř o čtvrtinu na 34 miliard USD a celkové příjmy rozpočtu klesly o 22 procent. Současně devizové rezervy centrální banky v březnu klesly nejrychleji nejméně za 20 let a jsou nejnižší od roku 2011.
Vláda rovněž v prohlášení uvedla, že zrušila nebo pozastavila některé provozní a kapitálové výdaje některých vládních agentur a snížila příděl peněz pro řadu projektů z reformního programu Vision 2030 v celkové hodnotě 100 miliard rijálů.
Státní ropná společnost Aramco v pondělí také oznámila, že snižuje domácí ceny benzinu. Cena litru benzinu 95 klesne na 0,82 rijálu (5,50 Kč) z 1,46 rijálu, uvedla agentura Reuters.