Hoteliéři na Slovensku se i po uvolnění karanténních omezení původně zavedených v souvislosti s koronavirem potýkají s propadem zájmu turistů. Vytíženost hotelů a rezervace na letní měsíce podle Asociace hotelů a restaurací Slovenska výrazněji zaostávají za loňskem. Cestovní ruch patří na Slovensku k sektorům, které koronavirová krize nejvíce zasáhla. Slovenská vláda zatím zvláštní opatření na podporu ubytovacích zařízení nezavedla.
Vytíženost slovenských hotelů podle průzkumu asociace v červenci dosahuje 38 procent, zatímco ve stejném období loni to bylo až 72 procent. Hlavním důvodem je výrazný propad počtu návštěvníků ze zahraničí, ale i úbytek domácích návštěvníků. Nejhůře jsou na tom městské hotely.
Pokračování propadu výkonů hotelů asociace předběžně očekává i v srpnu, který poprvé z hlediska počtu přenocování návštěvníků patrně nebude nejsilnějším měsícem v roce. Výhled na období po skončení letní turistické sezony označila asociace za ještě horší.
V sektoru ubytovacích služeb na Slovensku letos v květnu klesla zaměstnanost meziročně o 18,9 procenta, nejvýraznějším tempem ze všech sledovaných odvětví. Také průměrná mzda v ubytovacích službách klesla nejvýrazněji, bezmála o třetinu.
Slovensko po potvrzení prvního případu infekce koronavirem letos v březnu uzavřelo v zájmu zpomalení šíření nákazy také ubytovací zařízení. Po uvolnění opatření mohli podnikatelé obnovit všechny služby cestovního ruchu v červnu, kdy vytíženost hotelových zařízení v zemi dosáhla jen 21 procent a třetina z nich zůstala uzavřena.
Loni se ve slovenských hotelech, penzionech a dalších podobných zařízeních ubytoval rekordní počet 6,43 milionu hostů při meziročním růstu o 14,9 procenta. Ze zahraničí jezdí na Slovensko hlavně čeští turisté.