Slovenský nejvyšší soud ve středu zpřísnil trest vrahovi novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Obžalovanému Miroslavu Marčekovi vyměřil 25 let vězení, tedy o dva roky více než soud první instance, před kterým se Marček k vraždám už dříve přiznal. Přísnější trest žádal prokurátor.
Vůči verdiktu nejvyššího soudu se nelze odvolat. Bývalý voják Marček je druhým z původně pěti obviněných v případu, nad kým slovenské soudy v nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách země vynesly pravomocný rozsudek.
Specializovaný trestní soud jako soud první instance Marčekovi v případu letos dubnu vyměřil mimořádně snížený trest, původně mu hrozilo 25 let vězení nebo doživotí. Tento krok soud zdůvodnil tím, že doznání a pomoc při vyšetřování kriminálních deliktů má význam.
Šéfka tříčlenného senátu nejvyššího soudu Alena Šišková při zdůvodnění středečního verdiktu řekla, že zmíněný postup soudu první instance nebyl správný. Uvedla, že Marček spáchal vraždy chladnokrevným způsobem a že vraždil jako nájemný vrah. Podle znaleckých posudků je Marček egocentrický a méně přizpůsobivý, své agresivní tendence potlačuje, v případe potřeby je ale dokáže uplatnit.
Marček se líčení u nejvyššího soudu nezúčastnil, proti rozhodnutí první instance se neodvolal. Dříve se přiznal nejen k předloňské vraždě Kuciaka a Kušnírové, ale také k tomu, že v roce 2016 při loupeži zastřelil podnikatele Petera Molnára v jeho domě. Tato vražda se stala součástí obžaloby v Kuciakově kauze.
"Nezbývá nám nic jiného, než to respektovat," stručně komentoval před novináři rozhodnutí nejvyššího soudu Marčekův advokát Martin Endrödy.
Naopak, právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic zpřísnění trestu uvítal. "Ani 25 let nenahradí lidské životy. Ale je to spravedlivější trest, než jak rozhodl soud prvního stupně," uvedl Lipšic.
Už loni zprostředkovatel Kuciakovy vraždy Zoltán Andruskó v rámci řízení o uzavření dohody o vině a trestu přistoupil na 15 let vězení.
Letos v září specializovaný trestní soud zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Alenu Zsuzsovou, jež podle žalobce zločin zprostředkovala. Vinným uznal Tomáše Szabóa, který svému bratranci Marčekovi podle obžaloby pomáhal při vraždách novináře a jeho partnerky, jakož i Molnára. Verdikt vůči Kočnerovi, Zsuzsové a Szabóovi zatím není pravomocný, odvolání projedná rovněž nejvyšší soud.
Prokuratura v obžalobě tvrdila, že Kočner si vraždu Kuciaka, při které byla v jeho domě zastřelena i novinářova přítelkyně, objednal ze msty za to, že Kuciak ve svých článcích poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost.
Vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyústila na Slovensku v roce 2018 v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi. V zájmu jejího vyřešení odstoupil z funkce premiéra Robert Fico. Jeho strana Směr - sociální demokracie po porážce v letošních volbách skončila v opozici.