Ochranka amerického velvyslanectví v Bagdádu krátce zasahovala proti stovkám Iráčanů, kteří před objektem ráno pálili americké vlajky.
Lidé pokračovali v protestu, který začal v úterý a byl reakcí na nedělní americký úder na pozice jedné ze šíitských iráckých milicí. O život při něm přišlo 25 milicionářů. Na výzvu organizátorů ve středu odpoledne lidé z blízkosti velvyslanectví odešli, informovala agentura AFP. Podle Reuters ale část demonstrantů na místě zůstala.
V úterý se dav krátce dostal do recepce amerického areálu, nicméně samotnou budovu velvyslanectví neohrozil. Účastníci demonstrace pak oznámili, že protest bude pokračovat, a před velvyslanectvím, které je nejrozlehlejším zastupitelským úřadem USA ve světě, postavili asi 50 stanů a dovezli rovněž sanitární vybavení.
Mezi demonstranty byli hlavně členové milicí zvaných Lidové mobilizační síly (PMF), které zastřešují mnoho ozbrojených skupin. Většina z nich jsou šíitské, ale v některých působí i sunnité, křesťané nebo jezídové. PMF jsou součástí irácké armády.
Neuposlechnutí výzvy
Ve středu tato organizace vyzvala účastníky protestu, aby se rozešli, protože volání demonstrantů bylo vyslyšeno. Podle Reuters zareagovaly PMF na úterní vládní výzvu ke stažení z blízkosti velvyslanectví.
Nejradikálnější ze skupin podléhající PMF původně odmítla výzvy uposlechnout. Jde o skupinu Katáib Hizballáh, již podporuje Írán a na niž mířil americký nálet. Později se ale podle AFP podvolila i ona. Její mluvčí řekl, že se podařilo dosáhnout velkého úspěchu. "Přišli jsme až k americkému velvyslanectví, to nikdo předtím neudělal. Teď je to na parlamentu," řekl mluvčí. Lidé začali odklízet stany, které měly být využity k původně dlouhému protestu, a zamířili k východům ze střežené zóny s voláním "Vypálili jsme je". Materiál dopravený na místo odvážela nákladní auta.
Velvyslanectví je v nejpřísněji střežené zóně Bagdádu, kterou dnes iráčtí vojáci znovu uzavřeli a na vstupech obnovili prohlídky.
Kritika USA
Ochranka ambasády ráno použila slzný plyn, když lidé začali pálit americké vlajky. Na místo přijely sanitky i policejní posily, které pomáhají udržet kordon kolem velvyslanectví.
USA nedělní nálet označují za odvetu za páteční raketový útok na iráckou vojenskou základnu, kde působí i Američané a kde jeden americký civilista přišel o život. USA z tohoto útoku viní milice Katáib Hizballáh. Americký prezident Donald Trump úterní protest v Bagdádu připsal Íránu a řekl, že Teherán za útok na velvyslanectví draze zaplatí. USA hodlají na Blízký východ poslat další vojáky. Teherán obvinění odmítá.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí kritizoval USA za nálety na Katáib Hizballáh. K Trumpovu obvinění prohlásil, že kdyby se Írán "rozhodl zaútočit na jakoukoli zemi, udělal by to přímo". Teherán si předvolal švýcarského chargé d'affaires v Íránu, který zastupuje americké zájmy, aby mu tlumočil protest proti údajnému válečnému štvaní ze strany USA.