Tisíce Iráčanů zaplavily ulice Bagdádu a měst jižně od něj, aby pokračovaly v protivládních protestech, při nichž od 1. října zemřelo přes 300 lidí.
Účastníci požadují výměnu kabinetu, který viní z korupce a ekonomických potíží. Vláda v minulých dnech předložila seznam navrhovaných reforem, ale občané je nepovažují za dostatečné.
Dnes demonstranti na mnoha místech zablokovali silnice v centru i na jihu země. V Iráku je vyhlášená generální stávka a nepracuje se. Zavřené jsou školy, univerzity a další instituce.
Zablokované silnice brání lidem v pohybu ve městech Násiríja, Amára, Kút, protesty jsou hlášeny také z Basry a Hilly, tedy z měst ležících jižně od metropole.
V bagdádské čtvrti Sadr si demonstranti sedli na vozovku, aby zaměstnancům zabránili dostat se do práce. "Nic se neotevře, dokud nebude poslední zkorumpovaná osoba odstraněna. Teprve pak se odtud hneme," citovala agentura AP jednoho z protestujících. Irák je na seznamu zemí řazených podle korupce na 12. místě.
Demonstrace začaly jako masové projevy nespokojenosti s nedostatkem pracovních příležitostí a s nefungujícími službami. Za požadavky protestujících se postavil šíitský duchovní Muktada Sadr, který také vyzval ke generální stávce, jež má zvýšit tlak na politiky.
V Bagdádu se dnes lidé pokoušeli obsadit další most a rozšířit protest z centrálního náměstí Tahrír i na náměstí Chilání ve snaze přiblížit se k zóně vládních úřadů a velvyslanectví. Tuto část Bagdádu ale bezpečnostní síly pečlivě střeží. Při jedné z dnešních potyček policisté použili slzný plyn a zraněni byli dva lidé.