Vatikán mění církevní právo, které nyní poprvé explicitně hovoří o trestnosti sexuálního zneužití dospělých věřících kněžími. Církevnímu stíhání ale budou v případě obvinění ze sexuálního útoku nově čelit i laikové zastávající funkce uvnitř aparátu katolické církve. Informovala o tom agentura AP. Na novém znění jedné z knih Kodexu kanonického práva o trestních sankcích v církvi se začalo pracovat už před 14 lety za Františkova předchůdce Benedikta XVI. a změny mají vstoupit v platnost letos v prosinci.
Nejpodstatnější změnu přinášejí články 1395 a 1398 nového kodexu. Ty uznávají, že oběťmi sexuálního násilí ze strany kněží, kteří se ho dopustili na základě zneužití svého postavení a autority, mohou být i dospělí. Podle AP církev reformou práva reaguje na kritiku a problémy, před které ji postavily kauzy sexuálního zneužívání kněžími po celém světě.
Šestá kniha Kodexu kanonického práva ale nově formuluje i přestupky týkající se sexuálního zneužívání dětí a nezletilých, uvedla agentura AFP. Zatímco dříve církevní právo tyto přečiny trestalo na základě vágního článku o porušení šestého přikázání desatera (nesesmilníš) a kněžského celibátu, nyní hovoří přímo o trestech za sexuální zneužívání, které definuje mnohem podrobněji.
Papež František se k problému sexuálního zneužívání v církvi rázně postavil brzy po nástupu do úřadu v roce 2013. V roce 2014 jako první hlava katolické církve přijal ve Vatikánu skupinu obětí zneužívání a během svých zahraničních cest se takovým obětem několikrát veřejně omluvil. V roce 2019 vydal dekret, podle něhož musejí kněží i řeholníci okamžitě hlásit představenému či přímo Vatikánu sexuální zneužívání i jeho krytí. Zrušil také takzvané papežské tajemství, které při vyšetřování mravnostních deliktů zavazovalo k vysokému stupni důvěrnosti a bylo často kritizováno jako způsob, jímž církev pomáhá chránit pachatele sexuálního násilí, umlčovat jeho oběti a zadržovat informace před policejními orgány.