Asi 60 procent obyvatel Zimbabwe, tedy přibližně 8,5 milionů lidí, zasáhne do konce letošního roku hlad a potravinová nejistota, upozornil Světový potravinový program (WFP) OSN. Na vině je podle organizace sucho, ekonomický propad i současná pandemie nemoci covid-19. V okolí hlavního města Harare ve čtvrtek zasahovala policie a armáda, aby zabránila lidem dostat se do metropole na protivládní protesty, upozornily zahraniční tiskové agentury.
"Mnoho zimbabwských obyvatel už bojuje s hladem a jejich tíživá situace by se mohla ještě zhoršit," uvedla Lola Castrová, regionální ředitelka WFP pro jižní Afriku. Kvůli hyperinflaci, která nyní převyšuje 700 procent, se ceny výrobků základní potřeby dostaly "daleko za hranici možností většiny zimbabwských občanů", konstatuje WFP. Například cena kukuřice se v hlavním městě za poslední měsíc více než zdvojnásobila.
Kvůli omezení pohybu, které mělo za cíl zpomalit šíření koronaviru, přišlo mnoho lidí ve městech o výdělek a vrátilo se na venkov. Venkovské oblasti ale také čím dál tím víc postihuje hlad kvůli výpadkům příjmů, které zajišťovali právě pracovní migranti. Živobytí zemědělců, kteří tvoří tři čtvrtiny zimbabwské populace a produkují většinu potravin v zemi, navíc ohrožuje již několikátá vlna sucha.
Kvůli plánovaným protestům policisté a vojáci ve čtvrtek zabránili stovkám lidí v přístupu do hlavního města, informovala agentura AP. Bezpečností síly také nařídily uzavření podniků v centru města. Demonstrace měly být podle jejich organizátorů původně namířeny proti vládní korupci, terčem protestů se ale nyní stala vládnoucí politická strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF).