Francie plánuje zakázat jednorázové elektronické cigarety, řekla premiérka Élisabeth Borneová rozhlasové stanici RTL. Podobná opatření již v souvislosti s obavami ze zdravotních dopadů kouření e-cigaret se sladkými příchutěmi přijalo Německo, Austrálie či Nový Zéland.
Elektronické cigarety vytvářejí u mladých lidí návyky, které mohou vést k závislosti na tabáku, uvedla Borneová. Dodala, že její kabinet připravuje plány národního programu boje proti užívání tabáku, který je podle ní ve Francii zodpovědný za 75.000 úmrtí ročně. Jeho součástí ale nebude zvýšení daně z tabáku v příštím roce, jelikož ji vláda zvedla už letos.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v roce 2021 představil ambiciózní plány boje proti tabáku a alkoholu, zavázal se k většímu počtu nekuřáckých prostor a usiloval o to, aby do roku 2030 přestali kouřit všichni dvacetiletí.
Podle Borneové jednorázové elektronické cigarety s příchutěmi, jako jsou bonbony marshmallow či žvýkačky, které připomínají sladkosti z dětství, přímo cílí na teenagery.
O jejich zákazu proto uvažuje i několik dalších zemí. V Belgii je zakázán prodej přes internet a v Irsku probíhá národní debata. V Německu již vláda zakázala ochucené e-cigarety.
Nejtvrdší postoj zaujala Austrálie, kde je kouření jednorázových elektronických cigaret povoleno pouze na lékařský předpis, obsah nikotinu je snížen a příchutě jsou omezeny. Na Novém Zélandu byla přijata podobná opatření: zákaz většiny jednorázových e-cigaret a omezení marketingu, včetně zákazu obchodů s těmto zařízeními v blízkosti škol a pravidel, která vyžadují obecné popisy příchutí. Cílem pravidel, která vstoupila v platnost v srpnu, bylo pokračovat v prodeji jednorázových cigaret pro ty, kteří je používají jako přechod k odvykání kouření.
U dospívajících, kteří používají elektronické cigarety, je až pětkrát vyšší pravděpodobnost, že začnou kouřit, než u těch, kteří je nepoužívají, ukázal irský výzkum, o kterém napsal list The Guardian.
Prevalence kouření na Novém Zélandu v loňském roce klesla na osm procent, což je jedna z nejnižších hodnot na světě, ale nárůst denních uživatelů e-cigaret byl větší než pokles lidí, kteří denně kouří klasické cigarety. Počet studentů desátého ročníku, tedy přibližně čtrnáctiletých dětí, kteří denně užívají e-cigarety, se ztrojnásobil z 3,1 procenta v roce 2019 na 9,6 procenta v roce 2021.