Drahota opět vymazala zvyšování mezd
Průměrná hrubá mzda v Česku v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 8,6 procenta na 41 265 korun. Reálně - při započtení inflace - se výdělky naopak o 6,7 procenta snížily. Reálná mzda v Česku klesá šesté čtvrtletí v řadě.
Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Proti poslednímu čtvrtletí 2022 činil růst průměrné mzdy po očištění od sezonních vlivů 2,2 procenta.
Reálný mzdový růst se odvíjí od růstu cen. Ten v letošním prvním kvartále dosáhl 16,4 procenta, což byla druhá nejvyšší hodnota v tomto století.
Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl v úvodním čtvrtletí proti stejnému období předchozího roku o 8,9 procenta na 34 741 korun. U mužů činil 37 696 korun, u žen 31 856 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 18 601 a 65 512 Kč.
Vývoj mezd byl velmi různorodý podle odvětví. Pouze v energetice mzdový růst překonal hodnotu inflace, když platy v tomto odvětví vzrostly v průměru o 23,1 procenta na 79 221 Kč. Tento vývoj souvisel s výplatou nadstandardně vysokých mimořádných odměn.
V ostatních odvětvích mzdy reálně klesaly. Největší meziroční pokles statistici zaznamenali ve vzdělávání, kde se kupní síla snížila o 10,7 procenta. Přesně o desetinu reálně klesla průměrná mzda v peněžnictví a pojišťovnictví.
Z hlediska vývoje mezd v regionech platí, že reálná kupní síla se meziročně propadala ve všech krajích. Nejlépe vychází ze srovnání Jihočeský kraj, kde se reálná mzda snížila o 5,6 procenta díky vyššímu nárůstu průměrné nominální mzdy, který v tomto regionu dosáhl téměř deseti procent. Naopak nejvyšší propad reálné mzdy, a to o téměř osm procent, zaznamenala v prvním čtvrtletí Praha. Přesto má hlavní město i nadále nejvyšší hodnotu průměrné mzdy v celém Česku, která činí 52 814 Kč.
Objem mezd se v prvním čtvrtletí zvýšil o 9,8 procenta. Počet zaměstnanců vzrostl ve stejném období o 1,1 procenta.