Ekonomika drhne, poprvé od covidu klesla
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 0,2 procenta. Byl to její první meziroční pokles od prvního kvartálu roku 2021. Proti předchozímu čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 0,1 procenta. Předběžný odhad zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V předchozích dvou čtvrtletích česká ekonomika mezikvartálně klesala, technicky tedy byla v recesi.
"Mezičtvrtletní i meziroční vývoj HDP byl pozitivně ovlivněn především rostoucí zahraniční poptávkou. Naopak negativní vliv měly nadále se snižující výdaje na konečnou spotřebu domácností. Pokles nastal rovněž u tvorby hrubého kapitálu, kde došlo k meziročnímu propadu po dvouletém období růstu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
Zaměstnanost v Česku v prvním čtvrtletí podle dat ČSÚ mezičtvrtletně vzrostla o 0,4 procenta. V meziročním srovnání stoupla o 1,4 procenta.
Analytici byli v očekávání vývoje HDP rozdělení. Někteří čekali mezičtvrtletní pokles v desetinách procenta, jiní naopak odhadovali růst ve stejném rozsahu.
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v dubnu dál zhoršily. Hlavním důvodem byl úbytek nových zakázek kvůli slábnoucí poptávce. Pokles byl nejhlubší od začátku roku, index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 42,8 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.
Zhoršování podmínek ukazuje PMI jedenáctý měsíc v řadě. Dubnový pokles byl nejhlubší od prosince a patří mezi největší propady od května 2020, uvedla společnost S&P Global. Vyhlídky českých firem na výrobu v příštím roce ale byly v dubnu stále pozitivní.