Krimi souhrn
Vydírala muže ze seznamky
Neobvyklý případ vyšetřují kriminalisté na Jihlavsku. Muže vydírala jednadvacetiletá žena, se kterou se seznámil prostřednictvím internetu. Opakovaně se spolu sešli a komunikovali prostřednictvím aplikace. Následně muž ale o společnost ženy přestal mít zájem a schůzky opakovaně zrušil, což se jí nelíbilo.
Na odmítnutí zareagovala výhrůžkami a požadovala od muže peníze. Pohrozila mu zveřejněním soukromé komunikace, citlivých informací a fotografií. Výměnou, že tak neučiní, požadovala dvě stě tisíc korun, i když pak "slevila" a požadovanou částku snížila. Minulý týden se sešli na Brněnsku. Peníze si žena převzala, dlouho se z nich ale neradovala. Zadrželi ji kriminalisté. Byla obviněna z vydírání. Za tento trestný čin lze uložit až čtyři roky basy.
Během covidu měl podvodem získat dotaci 19 milionů
Pro dotační podvod se škodou kolem 19 milionů korun je stíhán 49letý muž v souvislosti s případem kolem dotací a kompenzací za COVID-19.
V kostce shrnuto: jistý muž, poskytující ubytování na ubytovně na Karvinsku, měl v letech 2020 a 2021 neoprávněně žádat v době "covidové", respektive "covidových opatření a lockdownu" o dva druhy dotací.
Jednou z oblastí byly dotace na podporu provozovatelů ubytovacích zařízení, jejichž provoz byl v důsledku opatření souvisejících s pandemií COVID-19 omezen. Muž měl v žádostech uvádět mnohem vyšší počet pokojů, které měl k dispozici pro ubytování osob, než ve skutečnosti byly, a žádat na ně dotace. Navíc jednou z podmínek pro poskytnutí dotace bylo, že ubytovací zařízení neposkytuje ubytování osobám pobírajícím doplatek na bydlení, což ubytovatel v žádosti o dotaci "opomenul" uvést a nejenže měl porušit podmínku pro poskytnutí dotace, ale zažádat tím tak o dotace i na pokoje obsazené těmito osobami. Vyplacená finanční "injekce" od ministerstva dosáhla celkově téměř 14 milionů korun.
Nepravdivé informace měl uvádět také u žádostí o kompenzace mezd pro své zaměstnance. Ti dle něj vzhledem k opatřením souvisejícími se šířením COVID-19 nemohli docházet do práce, což se nezakládalo podle kriminalistů na pravdě. Muži bylo Úřadem práce vyplaceno jako náhrada za mzdu více než pět milionů korun.
Kriminalisté v souvislosti s případem zajistili náhradní hodnoty, a to nemovitosti (pozemky a rodinné domy) v předběžně vyčíslené hodnotě téměř 12 milionů korun a finanční hotovost na účtech ve výši téměř šest milionů korun.
Ukradli i invalidní vozík
Pro dva muže a dvě ženy ve věku od 30 do 54 let si došla zásahová jednotka Královéhradeckého kraje. Povedená partička prováděla krádeže propanbutanových lahví, jízdních kol, nářadí, odcizit měli ale rovněž motorové vozidlo a lešení, elektrický invalidní vozík, sekací traktor či bagr. Jedním z jejich nejzajímavějších počinů mělo být vniknutí do chodby bytového domu, aby se následně probourali do prodejny elektrokol, která s domem sousedila. Odsud měli odcizit čtyři elektrokola v celkové hodnotě bezmála 650 tisíc korun.
Skupina se vyznačovala racionalitou, plánovitostí a propojenou dělbou účasti jednotlivých účastníků. Protože každý z obviněných měl své místo a plnil svou funkci, vyšetřovatel zahájil trestní stíhání všech obviněných jako organizované skupiny. V této chvíli jim bylo sděleno obvinění pro 24 skutků s výší škody dosahující téměř 2,5 milionu korun.
Užíval si, nezaplatil však ani za brambůrky
Podezřelý 29letý, dobře známý recidivista z Jičínska se měl nechat koncem března 2023 ubytovat v jednom z jičínských hotelů. Muž měl sedm dní využívat veškerých služeb hotelu včetně konzumace občerstvení, nápojů a jídla z minibaru a hotelové restaurace - i přesto, že na útratu neměl ani korunu. Ve chvíli, kdy byl personálem hotelu vyzván k zaplacení, se měl sbalit a bez oficiálního ukončení a srovnání účtů hotel opustit.
Za týdenní pobyt a konzumaci dluží muž hotelu přes 25 tisíc korun a je tak podezřelý ze spáchání přečinu podvod, za což mu hrozí až dvouletý, plně hrazený pobyt s osobní ochrankou.
Pozor: podvodník se vydává za zástupce telefonních společností
Podvodníci vymýšlejí stále nové způsoby, jak připravit ostatní o jejich peníze. V současné době se vydávají za operátora telefonních společností s tím, že je nutné vyměnit zastaralou SIM kartu. Volající může být muž i žena, dokáže být velmi přesvědčivý a působí sebejistě. Argumentuje zabezpečením telefonu, jeho cílem je ale vylákat zaslané číselné kódy. Podvodník si pak zřídí e-SIM kartu, získá vládu nad telefonním číslem a přístup do aplikací. Následně se snaží dostat k finančním prostředkům majitele telefonu, rychle odčerpat peníze, případně si ještě na účtu podvedeného sjednat úvěr. Naopak majiteli přestane telefon fungovat a ztratí kontrolu nad telefonním číslem včetně s ním svázanými službami a aplikacemi.
Zkušenosti s tímto typem podvodu má již muž z Jihlavska, který se stal cílem pachatele včera, ve středu 10. května. Muž přijal hovor, volající se mu představil jako operátor telefonní společnosti a informoval ho o nutnosti převedení zastaralé SIM karty na novou e-SIM kartu. Muž poté přijal zprávu a číselný kód volajícímu nadiktoval. Následovalo zaslání dalších kódů, které nic netušící muž opět předal. Podvodník si následně vytvořil novou e-SIM kartu, získal vládu nad daným telefonním číslem a přístup do aplikací. Přihlásil se do účtu, kde má muž uložené virtuální karty a v několika výběrech vybral finanční hotovost v celkové výši 150 tisíc korun. Muži telefon přestal fungovat a následně zjistil, že se stal obětí podvodníka.
Pachatelé při hovorech rádi využívají dobu, kdy předpokládají, že jsou lidé zaneprázdněni a nemají tak dostatek času na důkladné vyhodnocení nastalé situace. Pozor tak dávejte zejména na nenadálé hovory například v době oběda či večerních hodinách. Nenechte se přesvědčit o nutnosti jednat hned, bez důkladného promyšlení.
E-SIM karty existují, mají podobu vestavěného čipu, který se umísťuje napevno do základní desky telefonu (případně tabletu či chytrých hodinek). Znamená to, že ani nelze aktivovat službu na dálku u mobilních telefonů, které tuto kartu nemají. Myslete také na to, že majitel telefonního čísla si o zřízení e-SIM karty žádá v případě zájmu sám, nikoli aktivní nabídkou "operátora".