Nejsou řidiči. Chybí šoféři s "papíry" z vojny
Nedostatek profesionálních řidičů vyplývá i ze zrušení základní vojenské služby. V minulosti získalo mnoho branců řidičský průkaz na nákladní vozidla a pak během vojny i praxi v řízení. Dnes se pohybují náklady na pořízení řidičského a profesního průkazu v řádech desítek tisíc, což je nemalá startovní investice.
"Doprava, ač důležitý obor, nemá žádný samostatný učební obor řidič. A o jeho vytvoření se ani neuvažuje. Důvodem, je, že absolventi by měli mít co možná největší uplatnitelnost na trhu práce, a úzce specializovaný učební obor do této koncepce nezapadá," řekl ředitel Institutu silniční dopravy Česmad Tomáš Bicera.
Řidičský průkaz na skupinu C, tedy nákladní vozidla nad 3,5 tuny, může dnes získat uchazeč od 21 let. Výjimku mohou mít 18letí uchazeči, kteří absolvují rozšířený rozsah školení v délce 280 hodin. Podle Bicery by oboru prospělo, pokud by mohli získat řidičské oprávnění C nebo D řidiči od 18 let po absolvování školení v základním rozsahu 140 hodin.
"Je iluzorní se domnívat, že delší školení nějak významně zlepší znalosti a schopnosti nového mladého řidiče oproti tomu, kdo absolvuje základní školení. Snížení věku na 18 let se nabízí i proto, že moderní vozidla jsou vybavená asistenčními systémy, které řidiči výrazně pomáhají při řízení a zajišťují i vyšší bezpečnost provozu," řekl Bicera. Dodal však, že s tímto problémem čeští zákonodárci na lokální úrovni nic nezmůžou. "Bohužel, aby taková změna nastala, musí dojít ke změně směrnice Evropské unie," uvedl.