Rakovina plic ročně zabije 5400 lidí
Rakovinu plic lékaři odhalí v Česku každý rok u 6500 pacientů, asi 5400 ročně jí podlehne. Odborníci varují, že 70 až 90 procent jejích případů souvisí s kouřením.
Kouření hořícího tabáku, ale i marihuany, podle předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Martiny Koziar Vašákové zvyšuje riziko rakoviny plic až dvaadvacetkrát. Zcela vyléčit se lékařům podaří jen asi deset až 15 procent lidí, u kterých tento nádor diagnostikují. Fyzické příznaky se ale dlouho neprojeví, nádor roste i dvacet let. Když už symptomy jsou, je rakovina v takovém stadiu, že už nemají šanci na vyléčení.
Nebezpečný je podle předsedkyně ligy a lékařky Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Bulovka Michaely Fridrichové i nikotin, na kterém vzniká silná závislost. Nikotin je vlastně nervový jed, který rostliny produkují, aby se zbavily škůdců, uvedla.
Lékařky upozorňují, že bezpečné nejsou ani alternativní způsoby užívání nikotinu, jako jsou vapování, e-cigarety nebo nikotinové sáčky, které jsou stále dostupné i dětem. Vzniká na něm velmi silná závislost. I s pomocí lékařů a léků podle Vašákové dokáže přestat s kouřením jen asi 30 procent těch, kteří s odvykáním začnou. Bez pomoci odborníků je pak úspěšnost v jednotkách procent.
Už krátce od poslední cigarety se podle Fridrichové projeví pozitivní zdravotní dopady. Za 20 minut klesne kuřákovi tep a krevní tlak na normální hodnoty, za 12 hodin z těla zmizí jedovatý oxid uhelnatý. V řádu měsíců ustoupí kašel, riziko infarktu se sníží za rok o polovinu a za 15 let na úroveň nekuřáka. Po deseti letech nekouření je riziko rakoviny plic poloviční.