Výpadky léků? Zvykejme si
Výpadek dodávek může podle prezidenta České lékárnické komory Aleše Krebse nastat kdykoli v další skupině léků. U antibiotik očekává nyní zlepšení, nutná je ale podle něj příprava na podzim.
V Česku je registrováno asi 9500 léků, z toho 6500 je na lékařský předpis. Do roku 2021 bylo výpadků zhruba 2000 ročně, v některých kategoriích je to v posledních dvou letech i 60 procent.
"Na výpadky jsme upozorňovali už před pěti lety. Tehdy jsme drtivou většinu dokázali v lékárnách řešit takzvanou generickou substitucí," uvedl Krebs. Pacient pak dostal lék s jiným obchodním názvem, ale stejnou účinnou látkou a ve stejné síle. "Letos to vygradovalo do té situace, že nebylo čím záměny provádět," dodal.
Podle předsedkyně České komory farmaceutických asistentů Aleny Šindelářové byly obtížně řešitelné i problémy s nedostatkem volně prodejných léků, například sirupů proti horečce pro děti. Podle Krebse nebylo často možné ani vyrábět náhrady za nedostupné léky z účinných látek přímo v lékárnách, protože nebyly jejich potřebné složky. "Velmi rychle se vyprodaly i formy na čípky," dodal.
Ani v době nedostatku některých léků není podle odborníků bezpečné nakupovat léky mimo lékárnu, například přes internet. "Nemáte nikdy zaručenou bezpečnost přípravku, jak se s ním nakládalo," dodal Krebs. Lékárny se podle něj v posledních měsících setkávaly s tím, že lidé kupovali i pět sirupů najednou. Některé proto prodej vyššího počtu omezily. Podle Krebse by měl být černý trh s léky více stíhaný.
Složitější záměny léků, které nejsou dostupné ani v generické náhradě, musí lékárník konzultovat s lékařem, který pak posílá nový recept. Lékárníci v posledních měsících proto trávili mnoho času komunikaci s lékaři nebo distributory léků.
"Je velmi složité léčivé přípravky z některých skupin sehnat," uvedl Krebs. Lékárny se u distributorů zapisují do seznamů léků, které chtějí objednat. U některých to ale není možné, takže je potřeba neustále sledovat nabídky na webu. Spádové lékaře také lékárny informují, které z nedostatkových léků jsou v současné době k dispozici.
Výpadky léků jsou podle ministerstva způsobované různými důvody, zejména výrobními, ekonomickými nebo administrativními na straně producentů. V letošním roce, kdy byl nedostatek například antibiotik, byla ale podle výrobců výjimečně vysoká i spotřeba. Uvádějí, že léků dodali o 90 procent víc než v předchozím roce.
Zatím podle Krebse není jasné, jaká bude situace na podzim. "Bude to do značné míry souviset s nemocností, ale také s rolí výrobců, jak dokážou saturovat trh," dodal. Situaci je možné podle něj řešit na národní úrovni, protože ministerstvo zdravotnictví léky samo nenakupuje a nemá možnost výrobce přinutit, aby léky do země dodali.
Další možná řešení jsou na evropské úrovni. Je možné výrobce negativně či pozitivně motivovat nebo podpořit výrobu na území EU.
"Abychom nebyli odkázáni na země jako Čína a Indie, je třeba mít maximum na svém území nebo u spolehlivých partnerů," dodal. Podobně jako u vakcín proti covidu-19 je možné jednat s výrobci za celou Evropskou unii.
Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu zákona o léčivech, podle níž budou mít výrobci povinnost držet u léků zásoby. Ti, kteří výpadek v posledních letech neměli, budou mít zásobu na jeden měsíc, firmy s výpadkem v posledních dvou letech dva měsíce.
Pokud přípravek ministerstvo zařadí na zvláštní seznam systému rezervních zásob, bude muset jeho měsíční zásobu držet i distributor, který léky od výrobců dováží do lékáren. Při oznámení ukončení výroby bude muset firma lék dodávat ještě dva měsíce. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) se zvažuje i to, že by léky nakupovaly přímo zdravotní pojišťovny. Měly by tak garantované jejich dodávky, zároveň by ale nesly riziko za ty nespotřebované.
V letošním Dnu lékáren, který připadl na 15. června, chtěli lékárníci připomínat různé profese, které v lékárnách pracují a rozdíly mezi nimi. Léky na předpis vydávají lékárníci jako absolventi vysokoškolského oboru farmacie, radí se správným dávkováním nebo výběrem léku.
Farmaceutičtí asistenti s vyšším odborným vzděláním vydávají léky bez receptu, radí se samoléčbou nebo doplňky stavy. Mají také na starosti objednávání léků do lékáren.