Režisér Roman Polanski čelí novému obvinění ze znásilnění. Ve středu se k tomu poprvé vyjádřil v rozhovoru pro časopis Paris Match.
Jeho překlad nabídl server The Guardian. Polanski znásilnění popírá a média za informování o jeho osobě kritizuje.
Polanski se v roce 1977 přiznal ke znásilnění třináctileté dívky Samanthy Geimerové, aby vyvázl s menším trestem a případným propuštění na podmínku. Soudce si ale na nakonec případ rozmyslel a chtěl filmaře poslat do vězení na 50 let. Ten utekl do Francie a od té doby před spravedlností v USA prchá. Přestože v Hollywoodu nadobro skončil, tak jeho kariéra v Evropě dál úspěšně pokračuje.
Nyní však proti němu vystoupila další žena, francouzská fotografka Valentine Monnierová, která minulý měsíc uvedla, že jí Polanski znásilnil a zbil. Mělo se tak stát v roce 1975 na jeho chatě ve Švýcarsku, kdy začínající modelce a herečce Monnierové bylo 18 let. "Samozřejmě si na to nevzpomínám, protože to je lež. Je zřejmé, že obvinění ze znásilnění už není dostatečně senzační, takže musíte přidat něco dalšího (fyzický útok). Nebiju ženy," řekl.
V rozhovoru se Polanski mimo jiné opřel do Harveyho Weinsteina, známého producenta, jehož případ odstartoval hnutí #MeToo, poté co ho obvinily desítky žen ze sexuálního obtěžování a znásilnění. Polanski nařkl Weinsteina z toho, že proti němu vedl už v roce 2003 negativní kampaň, když se díky svému velkému vlivu snažil zamezit tomu, aby režisér dostal Oscara za film Pianista.
Sám Weinstein protlačoval svůj muzikál Chicago, který nakonec vyhrál šest zlatých sošek včetně hlavní kategorie za nejlepší film. "Byl to on, kdo znovu po 26 letech vytáhl můj případ se Samanthou Geimerovou. Tehdy už to nikoho nezajímalo," postěžoval si. "Média se ze mě léta snaží udělat monstrum. Chytnou se každého lživého nařčení bez ohledu na to, jak je to absurdní. Je to jako kletba, která se pořád vrací a já s tím nemohu nic udělat."
K osobnímu rozhovoru prý 86letý režisér svolil jen kvůli své rodině a manželce Emmanuelle Seignerové. "Na ty lži už jsem si zvykl. Ale pro mé děti a Emmanuele je to děsivé. Obrovsky tím trpí. Na sociálních sítích jsou uráženy a je jím vyhrožováno. Samozřejmě, že jsem za to zodpovědný já. V roce 1977 jsem udělal chybu a je to moje rodina, kdo za to platí cenu i o půl století později," uzavřel.