Lidé si na webu Kroužkuj srdcem mohou najít, jak se kandidáti politických stran staví k manželství pro všechny, tedy umožnění sňatků párů gayů a leseb. Iniciativa Jsme fér v úterý na tiskové konferenci vyzvala k jejich kroužkování. Oslovila 1120 kandidátů z deseti prvních míst osmi stran, které mají podle průzkumů největší šanci vstoupit do Sněmovny. Odpovědělo 230 z nich, u ostatních se pokusila dohledat názor z jejich hlasování ve Sněmovně nebo veřejných vyjádření.
Podle projektové manažerky společnosti Median Martiny Veverkové dva poslední průzkumy ukazují, že 62 a 65 procent lidí manželství pro všechny podporuje. Šéf iniciativy Czeslaw Walek připomněl, že podobné průzkumy iniciativa zveřejnila před sněmovními volbami před čtyřmi lety. "Nenapadlo by mě, že se za ty čtyři roky nic nestane. Menšině odpůrců se podařilo proces zastavit, umlčet a téměř vyhnít," uvedl.
Novelu občanského zákoníku s manželstvím pro všechny předložilo v tomto volebním období 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů. Podle nich má změna zajistit gayům a lesbám i jejich dětem stejná práva a důstojnost, jako mají manželé a jejich potomci. Sněmovna začala projednávat i protinávrh 37 zákonodárců na výslovné ústavní ukotvení manželství jako svazku muže a ženy. Podle předkladatelů by se tak ochránila tradiční rodina.
Letos v dubnu se dostala k prvnímu čtení novely občanského zákoníků, debata kolem trvala jedenáct hodin. Současná sněmovna už další schvalování nestihne. "Poslanci nechtěli rozhodnout," dodal Walek.
V průzkumu mezi čelnými kandidáty odpověděla asi pětina oslovených. "Ti, kteří nám chtěli odpovědět, a pro které je téma důležité, se nám ozvali. I z předchozích průzkumů víme, že po zveřejnění průzkumů se velká část kandidátek a kandidátů ještě ozve," doplnila právnička iniciativy Lucie Zachariášová. Kandidující politická uskupení dostala i celkové známky, nejlepší byla dvojka a nejhorší pětka.