První žena se dostane na Měsíc i díky pomoci Evropské kosmické agentury (ESA). Ta dostala nový rekordní rozpočet, který mimo jiné využije ke spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA). Zprávu přinesl server CNN.
Představitelé ESA jednali dva dny v Seville s ministerskými předsedy z 22 evropských zemí. Ti pak ve čtvrtek agentuře definitivně schválili rozpočet ve výši 12,5 miliardy eur (zhruba 319,6 miliardy korun) na nadcházející tři roky nebo rovnou 14,4 miliardy eur (zhruba 368,2 miliardy korun) na pět let.
Podle vyjádření ředitele ESA Johanna-Dietricha Wörnera jde ze strany všech států o štědrý rozpočet, který předčil jejich původní požadavky "Dnes ESA dostala na setkání Space 19 plus největší rozpočet ve své historii. Teď už se těším, až naši talentovaní lidé zrealizují ambiciózní a inspirativní programy, které si naše členské státy objednaly," tweetoval Wörner.
Specificky větší finanční obnos byl vyčleněn na výhradně evropský vesmírný program Copernicus, jehož úkolem je pomocí družic Sentinel monitorovat stav Země: atmosféru, pevninu, moře a klima.
"Z mého pohledu jsou změny klimatu silným hnacím motorem. Ukazuje to, že máme povědomí o naší planetě, protože občané žádají, aby se s tím něco udělalo, a to se může stát jedině tehdy, pokud dostáváte správné informace," komentoval Wörner zvýšený příděl peněz na program Copernicus.
I přes rekordní rozpočet se pořád jedná jen o zlomek toho, kolik dostává NASA. Její rozpočet jen pro rok 2019 činil 19,4 miliardy dolarů (zhruba 450,6 miliardy korun), tedy přibližně o 80 miliard více než rozpočet ESA na celých pět let.
The biggest ever budget has been given to @esa at #Space19plus today. Now, I look forward to seeing ESA’s talents implement the ambitious and inspiring programmes subscribed by our Member States https://t.co/z52R4CBGIf pic.twitter.com/69pmWLIwae
- Jan Wörner (@janwoerner) November 28, 2019
Velká důvěra od NASA
Schválený rozpočet ale počítá právě i se spoluprací s NASA na prozkoumávání Měsíce v rámci programu Artemis. ESA tak bude mít podíl na vyslání posádky na Měsíc v kosmické lodi Orion, k níž by mělo dojít v roce 2024, přičemž na palubě bude poprvé v historii žena.
ESA poskytne posádce Orionu servisní modul s pohonem, energií, tepelnou regulací a přísunem vody a vzduchu. Stane se tak vůbec poprvé, co NASA využije evropského systému, který je pro životaschopnost v kosmické lodi zcela zásadní. První testovací start bez posádky je naplánovaný na konec roku 2020.
Agentura rovněž plánuje prozkoumat Mars, kam chce v budoucnu vyslat vozítko, jenž bude zkoumat povrch planety za cílem zjistit, zdali tam někdy existoval život. Mezi dalšími závazky na základě nového rozpočtu je vyslání více evropských astronautů na Mezinárodní kosmickou stanici. O deset procent se pak navýšil rozpočet také vesmírným vědcům, kteří prostřednictvím gravitačních vln zkoumají černé díry.