Reklama výrobců alkoholu se v on-line prostředí čím dál častěji zaměřuje na mladé lidi a je schopná obcházet regulaci, která se v souvislosti s problematickým marketingem uplatňuje na úrovni států. Vyplývá to z úterní studie Světové zdravotnické organizace (WHO).
WHO vyzvala vlády, aby spolupracovaly a tento jev zastavily stejně, jako dříve mezinárodní spolupráce pomohla výrazně snížit spotřebu tabákových výrobků tím, že se omezila místa jejich prodeje i reklamu na ně, uvedla agentura DPA.
Podle odhadů WHO zemřou na světě každým rokem tři miliony lidí v souvislosti s pitím alkoholu, což představuje pět procent všech úmrtí. Tento podíl je obzvláště vysoký ve věkové skupině 20 až 39 let, v níž s alkoholem souvisí dokonce přes 13 procent úmrtí. Lépe chráněni by měli být především nezletilí. Ze studií vyplývá, že pokud začnou pít alkohol v raném věku, existuje vysoké riziko, že tak budou činit i v dospělosti.
"Navzdory jasným zdravotním rizikům je kontrola marketingu spojeného s alkoholem mnohem slabší než u jiných psychotropních látek. Lepší, dobře vymáhaná a důslednější regulace alkoholového marketingu by zachránila či zlepšila životy mladých lidí na celém světě," uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Mladá populace je terčem on-line marketingu výrobců alkoholu především v Africe a Jižní Americe. Producenti zde využívají možností, které jim skýtá analýza chování lidí na internetu. Některé společnosti například inzerují stejný výrobek s různými slogany: Lidem s konzervativními názory se zobrazují reklamy se zaměřením na tradiční hodnoty, naopak lidem, kteří rádi zkouší něco nového, se zobrazují reklamy zdůrazňující inovace.
Alkoholové firmy se také stále častěji zaměřují na soutěže v počítačových hrách, které neznají státní hranice. Díky streamovacím službám se rovněž celosvětově rychle šíří umísťování produktů ve filmech či seriálech. Podle jedné studie byl alkohol obsažen téměř v polovině ze 100 komerčně nejúspěšnějších amerických filmů v letech 1996 až 2015.