Tučňáci používají stejné řečové vzorce jako lidé, zjistili italští vědci. Nejčastěji používaná "slova" jsou jednoslabičná, delší "věty" pak obsahují kratší zvuky. Doposud se podobnost s lidskou řečí našla jen u primátů. Informoval o tom server CNN.
Vědci nahráli celkem 590 vokálních sekvencí během období páření, označují je jako "extatické výstavní písně". Konkrétně šlo o "vyjadřování" 28 tučňáků afrických ze třech různých kolonií napříč italskými zoologickými zahradami.
Písně obsahovaly tři odlišné slabiky různé délky. Po jejich analyzování došli vědci k závěru, že nelétaví ptáci mají dva společné rysy s lidskou řečí. Nejfrekventovanější slova nebo spíše výkřiky byly zpravidla krátké (ekvivalent anglických členů "a" nebo "the") a čím byla delší věta, respektive volání, tím kratší zvuky obsahovala.
Podle studie publikované v odborném časopise Biology Letters se tyto dva rysy nazývají v lingvistice jako Zipfův zákon stručnosti a Menzerath-Altmannův zákon, jejichž teorie se uplatňuje ve většině lidských jazyků. Tučňáci tak mají schopnost vyjadřovat se v nejběžnějších hovorech co nejekonomičtějším způsobem za využívání nejkratších slabik.
Ačkoliv se nejedná o primáty, vykazují tučňáci několik podobných rysů podobných člověku. V minulosti vědci zjistili, že většina druhů je zpravidla monogamních. Například páry tučňáků Humboldtových k sobě chovají velkou věrnost. Nedávno navíc bylo zpozorováno, že tučňáci afričtí mají i partnerství stejného pohlaví.